YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı!

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı!

Platformun, dünya çapındaki izleyicilere reklam sunmasını engelleyen eklentilerin, uzantıların ve programların kullanımına karşı uğraşında elinden geleni yaptığını Engadget’a doğruladı.

YouTube bu yılın başlarında reklam engelleyicilerin kullanımına yönelik sıkı tedbirler almaya başladı. Başlangıçta kullanıcılara bunun web sitesinin Hizmet Şartlarına muhalif olduğunu söyleyen açılır pencereler gösterdi ve akabinde insanların bunu okuduğundan emin olmak için bu bildirimlere bir zamanlayıcı koydu. Haziran ayına gelindiğinde daha agresif bir yaklaşım benimsedi ve izleyicileri, reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmadıkları sürece üçten fazla görüntü oynatamayacakları konusunda uyardı. Bu, kullanıcıları reklamları etkinleştirmeye yahut web sitesinin artık tüm kullanıcı tabanını kapsayacak halde genişlettiği YouTube Premium’u denemeye teşvik etmeyi amaçlayan “küçük bir deneydi”.

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı!

İnsanlar bu gelişmeden hiç mutlu değiller ve şikayetlerini Reddit üzere toplumsal ağlarda lisana getiriyorlar. Sonuçta reklamları aktifleştirmek istemiyorlarsa görüntüleri kesintisiz izleyebilmelerinin tek yolu YouTube Premium aboneliği için ödeme yapmak.

Web sitesi, Premium’un aylık fiyatlarını Temmuz ayında 12 dolardan 14 dolara çıkardı. YouTube Premium tıpkı vakitte kullanıcılara çevrimdışı görüntüleme, art planda oynatma ve daha yüksek kalitede 1080p akışa erişim imkanı da sunuyor fakat reklamsız bir tecrübe isteyenler için bu hizmet çok daha değerli olabilir. Platform, muhakkak Avrupa bölgelerinde Premium Lite ismi verilen daha uygun fiyatlı bir seçenek sunuyordu ve görüntülerden reklamları kaldırmanın maliyeti ayda sadece 7 euro idi. Ancak Lite’ı hiçbir vakit dünya çapında kullanılabilir hale getirmedi ve sonuçta ekim ayının sonunda bu seçeneği ortadan kaldırdı.