X'e karşı yürütülen hukuk gayretlerine bir yeni daha ekleniyor

X’e karşı yürütülen hukuk gayretlerine bir yeni daha ekleniyor

Elon Musk‘un platformu kaotik bir halde ele geçirmesinin akabinde, Travis Brown’ın araştırması, X’in pek de beğenilen olmayan bir biçimde resmedildiği raporunu ortaya çıkardı. Brown, Musk’ın vazife müddetinden çok evvel bir yıl boyunca Twitter’da açık kaynaklı projeler üzerinde çalışıyordu. Musk satın alımın akabinde platformda nefret söylemi ve hesapların askıya alınmasını araştırmaya başladı ve kar gayesi gütmeyen bir bilgi şeffaflığı kuruluşu olan Open Knowledge Foundation ile birlikte geliştirdiği bir yazılım aracı aracılığıyla X bilgilerini topladı.

Brown, dijital şiddetle uğraş eden bir Alman kuruluşu olan HateAid’in dayanağıyla hesabını geri almak için uğraş etme planlarını duyurdu. Kümenin yardımıyla Brown bir ihtiyati önlem kararı aldı ve birinci seferde hesabını geri yükledi.

X’e karşı yürütülen hukuk uğraşlarına bir yeni daha ekleniyor

Ancak X’in tuttuğu bir avukatlık ofisi, Berlin Bölge Mahkemesinin öbür bir ihtiyati önlem talebini reddetmesine itiraz eden Brown’un itirazına son vermek maksadıyla 36 sayfalık bir karşı mektup sundu.

Brown, şirketin davranışının platformu “giderek daha tehlikeli” hale getirdiğini savunarak, “X‘in eylemleri, platformda aşırılık ve dezenformasyonu izleyen araştırmacıları susturma girişimidir” dedi. “Yine de susturulmayacağız ve data toplamaya ve paylaşmaya devam edeceğiz zira bu platformların dünyamız üzerindeki tesirlerini anlamaya hepimizin hakkı var.”