Sony'nin tasarladığı yapay zeka Gran Turismo'da rakip tanımıyor!

Sony’nin tasarladığı yapay zeka Gran Turismo’da rakip tanımıyor!

2 Kasım Çarşamba gecesi saat 02.00’de yayınlanan GT7 Spec II Güncellemesi (Yama Güncellemesi 1.40) kapsamında tüm PlayStation 5 kullanıcılarına sunuldu.

Sophy sistemine birinci bakışımızı Şubat 2022’de atmıştık. O noktada bile sistem esasen profesyonel Gran Turismo oyuncularını kolay kolay geride bırakıyordu.

Sistemin geçtiğimiz şubat ayındaki halka açık betasında, “Gran Turismo Sophy Birlikte Yarış” etkinliğinde yapay zekanın oyunun kullanıcı tabanının küçük bir alt kümesine karşı yarıştığı görüldü. Oyunda gereğince ilerleme kaydetmiş olan oyunculara, hudutlu sayıda parkurda yapay zeka denetimli dört rakiple karşılaşacakları özel yarışa erişim hakkı verildi.

Sony’nin tasarladığı yapay zeka Gran Turismo’da rakip tanımıyor!

Sony AI COO’su Michael Spranger, şubat ayında: “Yarışçılar ortasındaki fark, aslında pistteki başka otomobillere karşı sahip olduğunuz güçtür. Farklı performans düzeyleriniz var. Başlangıç düzeyinde çok daha güçlü bir aracınız var; hala tıpkı sınıftasınız lakin rakiplerinizden çok daha hızlısınız.” Oyuncular yarış çeşitlerinde ilerledikçe ve Sophy giderek daha yetenekli araçlara erişim kazandıkça bu avantaj azalıyor. Eylül ayında Sophy drift yapmayı bile öğrendi.

Çarşamba günkü duyuruyla birlikte Sophy’nin pilotluk yapabileceği araç sayısı, beta aktifliği sırasında mevcut olan dört modelden dokuz eşsiz pistte 340 araca yükseldi. Sony’ye nazaran bu, Sophy’nin oynanabilir oyun içi modellerin %95’ini kullanabileceği ve oyuncunun garajında mevcut olana nazaran yarış için otomobilini seçeceği manasına geliyor.