YouTube reklam engelleyiciler için yeni bir adım atıyor

YouTube reklam engelleyiciler için yeni bir adım atıyor

YouTube, çoğumuzun görüntü izleme tecrübesini kesintiye uğratan reklamlardan rahatsız olduğunu biliyor. Bu tanınan görüntü paylaşım platformu, kullanıcıların içeriklerini fiyatsız olarak izlemelerine imkan tanıyor. Fakat reklamsız izleme ve öbür avantajları elde etmenin tek yolu, fiyatlı bir YouTube Premium aboneliği edinmek. Lakin birçok izleyici, reklamları atlamak için reklam engelleyici araçları kullanıyor. Ancak bu durum yakında değişebilir, zira YouTube, reklam engelleyicilere karşı baskıyı artırma kararını doğruladı.

Bu yılın başında YouTube, bir deney olarak reklam engelleyicileri engellemeye başlamıştı. Artık, bu tanınan görüntü paylaşım platformu, reklam engelleyici araçlarla reklamları engelleme aksiyonuna karşı global bir uğraş içinde. Küçük deney sırasında kullanıcılardan reaksiyon almasına karşın, YouTube’un gayesi kullanıcıları ya Premium aboneliği satın almaya ya da reklam engelleyicileri devre dışı bırakmaya ikna etmek.

YouTube reklam engelleyiciler için yeni bir adım atıyor

YouTube İrtibat Müdürü Christopher Lawton, The Verge’ye yaptığı açıklamada, “Reklam engelleyici kullanımı YouTube’un Kullanım Kurallarını ihlal ediyor. Reklamlar, global olarak çeşitli içerik oluşturucularını destekliyor ve milyarlarca şahsa YouTube’da favori içeriklerine erişim imkanı sağlıyor.” dedi.

Eğer bir kullanıcı reklam engelleyici kullanırsa, “Video oynatma, YouTube beyaz listeye alınmadıkça yahut reklam engelleyici devre dışı bırakılmadıkça engellendi” biçiminde bir ihtar alacak. Kullanıcılardan reklamlara müsaade verilmesi yahut YouTube Premium’u denemeleri istenecek. Ayrıyeten, kullanıcılar üç görüntüyü izledikten sonra reklam engelleyici kullanmaya devam ederlerse, görüntü oynatıcının büsbütün engelleneceği konusunda uyarılacaklar.

YouTube’un reklam engelleyicilere olan tutumu anlaşılabilir bir durum. Zira reklam geliri, platform için en büyük gelir kaynağı. Şirket, bu yıl TV uygulamasına 30 saniyelik atlanamayan reklamlar ekledi ve TV’de daha uzun lakin daha az sık reklam ortalarıyla da denemeler yaptı.