Elektrikli araba alacaklar çok kararsız! 1 yılda yüzde 50 bedel kaybı!

Elektrikli araba alacaklar çok kararsız! 1 yılda yüzde 50 bedel kaybı!

Son periyotta elektrikli arabalara olan ilgi büyük oranda artmış durumda. Bilhassa Avrupa ve Amerika’da elektrikli otomobiller oldukça trend haline geldi. Tabi ki tekrar de bu oranlar Norveç haricinde istenilen düzeylere gelmiş değil. Norveç’te elektrikli araba satışları, devletin sunduğu teşvikler sayesinde içten yanmalı motorlara sahip araçları geçmiş durumda.

Ülkemizde ise son periyotta değerli bir artış kelam konusu. Artık elektrikli arabaların toplam satışlarındaki payı yüzde 5’i aşmış durumda. Birkaç sene öncesinde bu hisse yüzde 1’in bile altındaydı. Şimdilerde ise elektrikli arabalar süratli bir halde trend olmaya başladı.

Elektrikli araba alacaklar çok kararsız! 1 yılda yüzde 50 bedel kaybı!

Peki bu durum ne kadar daha devam edecek? Dürüst olmak gerekirse, şu saatten sonra dönüş çok da mümkün görünmüyor. Yani gelecek elektrikli arabaların diyebiliriz. Ama şu anda pek çok kişinin aklında elektrikli arabalarla ilgili çok fazla soru işareti var.

Bu sorulardan en önemlisi ise bataryanın ne kadar inançlı olduğu. Malum akıllı arabalardaki batarya teknolojisi, darbe aldığında anında yangına sebep olacak bir gereç yapısına sahip. Bu da ister istemez can sıkıcı bir durum. Tabi ki bir de bedel kaybı yapısı var. Elektrikli otomobillerin maliyetinin neredeyse yarısını batarya oluşturuyor. Hal bu türlü olunca bataryadaki maliyet başları karıştırıyor. Dilerseniz bu husustaki tüm ayrıntılara üstteki görüntüden ulaşabilirsiniz.