YouTube Deepfake görüntülerinin biletini kesti

YouTube Deepfake görüntülerinin biletini kesti

Yeni politikalar, yapay zeka kullanılarak yapılan görüntülerde şeffaflığı ve deepfake sıkıntısını da ele alıyor. YouTube, “yüzleri yahut sesleri de dahil olmak üzere kimliği belirlenebilir bir kişiyi simüle eden yapay zeka tarafından oluşturulan yahut öteki sentetik veya değiştirilmiş içeriğin kaldırılmasını talep etmeyi mümkün kılacak.”

Kişiler, YouTube’un saklılık talebi süreci yoluyla kaldırma davetleri gönderebilecek lakin şirket, kararı bunun hiciv olup olmadığına yahut kişinin eşsiz bir halde tanınıp tanınamayacağına nazaran kıymetlendirecek. Benzeri halde müzisyenler yahut temsilcileri de kendi seslerini taklit etmek için yapay zekayı kullanan rastgele bir içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek.

YouTube Deepfake görüntülerinin biletini kesti

YouTube, kaldırma sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, değiştirilmiş yahut sentetik içeriğin bu biçimde etiketlenmesini de sağlayacak. İçerik oluşturucular bu bilgileri ifşa etmek için yeni seçenekler görecek ve bunu yapmamaları halinde yayının kaldırılması, YouTube İş Ortağı Programının askıya alınması ve öteki tesirlerle karşı karşıya kalabilecekler.

YouTube, bu yeni aracın kullanıma sunulmasından evvel içerik oluşturucularla irtibat kuracağını argüman ediyor. İzleyici tarafında bu, açıklamada içeriğin “değiştirilmiş yahut sentetik” olduğunu belirten ve daha fazla bilgi edinme seçeneğinin de yer aldığı büyük bir bannerın görüntülenmesine yol açacak. Uygun etiketlemeden bağımsız olarak YouTube, kasıtlı olarak rahatsız edici içerik barındıran yapay zeka tarafından oluşturulan videoları yayından kaldırabiliyor.