HarmonyOS artık Android uygulamalarını çalıştırmayacak!

HarmonyOS artık Android uygulamalarını çalıştırmayacak!

Huawei, bu yılın başında gerçekleştirdiği geliştirici konferansında “HarmonyOS Next” olarak isimlendirdiği yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Fakat, ayrıntılı bilgiler aktiflikte paylaşılmamıştı. Artık, Huawei’ye yakın kaynakların savlarına nazaran HarmonyOS Next, Android kitaplıklarını içermeyen bir işletim sistemi olacak ve bu da Android uygulamalarının bu sistemi desteklemeyeceği manasına geliyor.

Huawei’nin mevcut HarmonyOS sürümü, Android APK belgelerini çalıştırma yeteneği ile biliniyordu. Lakin, yeni gelişmeler, Huawei’nin HarmonyOS Next ile birlikte bu özelliği sonlandıracağı ve sistemi Android’in gölgesinden çıkarmaya odaklanacağını öne sürüyor. Yeni işletim sisteminin Android’e ilişkin hiçbir uygulamayı desteklemeyeceği argümanı, Huawei’in daha bağımsız bir ekosistem oluşturma ve kendi uygulama mağazasını güçlendirme hedefini yansıtıyor.

HarmonyOS artık Android uygulamalarını çalıştırmayacak!

Huawei’nin HarmonyOS’unun Android bağımlılığını azaltma ve kendi ekosistemini güçlendirme uğraşları, ABD yaptırımları nedeniyle Google servislerine erişimde yaşadığı kısıtlamaların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. HarmonyOS Next’in Android kitaplıklarını içermemesi, Huawei’nin kendi yazılım ekosistemini inşa etme amacına yönelik bir strateji değişikliği olarak yorumlanabilir.

HarmonyOS Next’in ne kadar başarılı olacağı ve Huawei’nin kendi uygulama mağazasını ne kadar güçlendirebileceği, gelecekteki kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından merakla beklenen hususlar ortasında yer alıyor. Bu adım, Huawei’nin bağımsız bir taşınabilir ekosistem inşa etme yolundaki kararlılığını ve teknoloji sanayisindeki rekabetin dinamiklerini değiştirme potansiyelini yansıtıyor.