Yapay zeka teknolojisi PC üreticilerinin de gündeminde

Yapay zeka teknolojisi PC üreticilerinin de gündeminde

Kişisel bilgisayarların (PC) geleceğini yine tanımlayabilecek yavaş yavaş şekillenen bir trend var. Yapay zeka (Yapay ZekâYZ) popülerliğini artırmaya devam ederken, PC üreticileri artık aygıtlarına YZ teknolojisini entegre ederek PC pazarının seyrini değiştirebilir.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca PC satışlarında, pandemi sonrası yaşanan artışın akabinde bir düşüş yaşandı. Lakin, dal uzmanlarına nazaran, Microsoft’un ChatGPT’si ve Baidu’nun Ernie Bot’u üzere generatif YZ eserlerinin yükselişi, bir oyun değiştirici olabilir. Bu YZ araçları aslında değerli bir kullanıcı tabanı çekti; ChatGPT global olarak haftada 100 milyon etkin kullanıcı topladı ve Baidu’nun Ernie Bot’u Çin’de 70 milyon kullanıcıya ulaştı.

Bu artan YZ ilgisi, yeni bir PC çeşidine yol açtı – YZ PC’leri. Bunlar yalnızca standart bilgisayarlar değil; YZ yetenekleri için tasarlanmış çiplerle donatılmış durumdalar. Örneğin, Advanced Micro Devices, entegre bir YZ motoruna sahip birinci x86 işlemcilerden biri olan Ryzen Pro 7040 serisini piyasaya sürdü. 2027 yılına kadar, Çin’de sevk edilen 34 milyon dizüstü bilgisayarın %86’sının YZ PC’leri olması bekleniyor.

Yapay zeka teknolojisi PC üreticilerinin de gündeminde

PC üreticileri üzere Lenovo, “kişisel bilgisayarları” YZ kullanarak “kişiselleştirilmiş bilgisayarlara” dönüştürmeyi hedefliyor. Tercihlerinize ve geçmiş evraklarınıza dayanarak iş raporları tasarlayabilen bir dizüstü bilgisayar hayal edin – Lenovo’nun vizyonu bu.

Ayrıca, YZ ihtilali yalnızca PC’lerle hudutlu değil. Akıllı telefon devleri üzere Oppo, telefonlarına YZ entegre etmek için hevesle çalışıyor. Oppo’nun büyük lisan modeli AndesGPT’yi tanıtması, kullanıcıların aygıtlarıyla etkileşimlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Emsal halde, Vivo, yeni işletim sistemi OriginOS 4’e YZ modelini entegre etmeyi planlıyor.