Xiaomi'nin elektrikli otomobillerine ait fiyatları netleşiyor

Xiaomi’nin elektrikli otomobillerine ait fiyatları netleşiyor

Çinli başarılı şirket Xiaomi, eser gamını genişletmeye devam ediyor. Akıllı telefonlar, akıllı saatler, kulaklıklar, tabletler ve akıllı konut aygıtları üzere çeşitli alanlarda elde ettiği başarılarla tanınan şirket, artık de otomotiv sanayisine gözünü dikti. Çinli teknoloji devi, kendi elektrikli otomobil modeli üzerinde bir müddettir çalışıyor ve bu uğraşların artık tamamlanma etabına geldiği görülüyor. Sonuç olarak, merakla beklenen elektrikli aracın çok yakın bir vakitte tanıtılması bekleniyor.

Nihayet, şirket bu tarafta değerli bir adım attı. Xiaomi, şirket yöneticileriyle bilinmeyen bir toplantı düzenleyerek, kapalı kapılar arkasında planlamalar yaptı. İşte ayrıntılar…

Xiaomi’nin üst seviye yöneticilerinden William Lu, Hawaii’de düzenlenen Qualcomm Snapdragon Tepesi’nde bir açıklama yaparak, Xiaomi’nin elektrikli otomobil modellerinin resmi olarak 2024 yılında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bu açıklama, hem kullanıcılar hem de otomotiv sanayisi ortasında kıymetli bir beklenti yarattı. Şirket, 2024 yılında yollarla buluşacak araçları konusunda hakikaten heyecanlı.

Xiaomi’nin elektrikli otomobillerine ait fiyatları netleşiyor

Hatalardan kaçınmak için Xiaomi CEO’su Lei Jun, yöneticileri bir ortaya getirerek bir toplantı düzenledi. Şirketin çeşitli departmanlarından bireyler, özel davetle toplantıya katıldı. Ne yazık ki, kapalı kapılar arkasında gerçekleşen tartışmalar net değil. Mevzuların muhtemelen elektrikli otomobil pazarı, aracın fiyatlandırması, uygulanacak stratejiler ve üretim planlaması etrafında döndüğü düşünülüyor.

Çin’de üretim yapmak kolay bir iş değil. Birçok şey için hükümetten müsaade almanız gerekiyor. Neyse ki, Xiaomi bir müddet evvel elektrikli araç üretmek için gerekli müsaadesi aldı. Artık geriye yalnızca fabrikayı hazırlamak kaldı. Kesin olmamakla birlikte, iki kademeli bir tesis planından bahsediliyor.

Bu plana nazaran, şirket birinci evrede yaklaşık 720.000 metrekarelik bir tesis kuracak. Bu tesisin inşaatına Nisan 2022’de başlandı ve Haziran 2023’te tamamlandı. İkinci etap 2024’te başlayacak ve 2025’e kadar tamamlanması bekleniyor. Şu anki kısmın kâfi olup olmadığına dair ayrıntılar elbette meçhul.