Hindistan üretimi iPhone modelleri Türkiye'ye geliyor!

Hindistan üretimi iPhone modelleri Türkiye’ye geliyor!

Analist, Güney Asya pazarının Apple için kıymetinin önümüzdeki yıl bariz biçimde artacağını öngörüyor.

TF International Securities’ten Ming-Chi Kuo çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın uygun şartlara bağlı olarak Hindistan üretimi iPhone sevkiyatlarını önümüzdeki yıla kadar global toplamın %20 ila %25’ini oluşturacak biçimde artıracağını söyledi. Kuo’nun kestirimi, JPMorgan’ın geçen yıl yaptığı ve Apple’ın 2025 yılına kadar toplam iPhone üretiminin %25’ini Hindistan’a kaydırabileceğini öne süren daha evvelki bir iddiayla örtüşüyor.

Apple’ın tedarik zincirini çok güzel anlaması ve şimdi kamuya açıklanmayan çok sayıda ayrıntıyı açıklamasıyla ün kazanan Kuo, Foxconn’un şu anda Hindistan’ın iPhone üretim kapasitesinin %75 ila %80’ine “sahip” olduğunu söyledi. Hintli holding Tata Group’un ülkede satın aldığı Wistron üretim sınırında iPhone üretimine başlamasıyla bu dinamiğin bir ölçü değişmesi bekleniyor.

Hindistan üretimi iPhone modelleri Türkiye’ye geliyor!

Hindistan giderek Apple için kıymetli bir pazar haline geliyor. iPhone üreticisi bu yıl Hindistan’da birinci iki resmi perakende mağazasını açtı ve ülkedeki hizmet portföyünü genişletmeyi hedefliyor.

Yaklaşık beş yıl evvel Hindistan’da iPhone’ların montajına başlayan Apple, birebir vakitte daha fazla Hintlinin cep telefonlarını satın alması için ikna etmeye de başlıyor. Araştırma firması Counterpoint çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cupertino firmasının Temmuz ve Eylül ayları ortasında Hindistan’a 2,5 milyondan fazla iPhone sevk ettiğini belirterek, bunun Apple’ın Güney Asya pazarında şimdiye kadarki en güzel çeyreği olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl Hindistan’da üretimi gerçekleşen iPhone modellerinin Türkiye başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde de satışa sunulacağı belirtiliyor.