Windows 10 kullanıcıları artık Microsoft'un Copilot AI'sini deneyebilir

Windows 10 kullanıcıları artık Microsoft’un Copilot AI’sini deneyebilir

Microsoft’un, Copilot’u Windows 10’a getireceğini onaylamasından sadece birkaç gün sonra, uygun aygıtlara sahip kullanıcılar, üretken yapay zeka dayanaklı asistana erişim içeren bir Sürüm Önizleme yapısını yükleyebiliyor.

Önizleme yapısını yüklemek ve Copilot’u Windows 10 Home yahut Pro’da denemek için Windows Insider test programına kaydolmanız gerekiyor lakin yeniden de Chatbot’a çabucak erişebileceğinizin garantisi yok. Microsoft, “Cihazınızın Windows’ta Copilot’a uygun olduğunun onaylanması vakit alabilir, bu nedenle çabucak görünmeyebilir” diyor. Makinenizin uygun olduğu onaylandığında Copilot’a süratli erişim sağlamak için Microsoft, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme’ye giderek “En son güncellemeleri mevcut oldukları anda alın” seçeneğini açmanızı öneriyor.

Copilot’u çalıştırmak için sisteminizin en az 4 GB RAM’e ve en az 720p çözünürlüğü destekleyen bir ekran kartına gereksinimi olacak.

Windows 10 kullanıcıları artık Microsoft’un Copilot AI’sini deneyebilir

Copilot’u aygıtınızda kullanıma sunulduğunda başlatmak için misyon çubuğunun sağ tarafında görünen simgeye tıklayın. Chatbot aracılığıyla sorular sorabilir, Windows özelliklerini yönetebilir ve evraklarla etkileşimde bulunabilirsiniz. The Verge’ın belirttiği üzere, Copilot, Windows 10’da birtakım Windows 11 özelliklerinin mevcut olmaması nedeniyle biraz farklı çalışıyor. Yeni işletim sistemindeki kimi değerli uygulamaların kendi üretken yapay zeka tabanlı özellikleri yerleşikt.

Microsoft’un Copilot’u Windows 10’a neden getirdiği tam olarak büyük bir gizem değil. Kimi iddialara nazaran Windows 10, Windows 11’i çalıştıran %26’ya kıyasla Windows tabanlı masaüstü bilgisayarların yaklaşık %69’una güç veriyor. Yani milyonlarca bilgisayar hala Windows 10 çalıştırıyor. Microsoft, Copilot’un bir milyardan fazla bilgisayarda kullanılabildiğini söyleyebilirse (Windows 11 çalıştırdığı varsayım edilen 400 milyon bilgisayarla karşılaştırıldığında), bu şirketin yatırımcıları için daha cazibeli olabilir.