Bilgisayar korsanları abarttı! Nükleer Araştırma Merkezi'ne sızdılar!

Bilgisayar korsanları abarttı! Nükleer Araştırma Merkezi’ne sızdılar!

Kendilerini “eşcinsel tüylü bilgisayar korsanları” olarak ilan eden bir küme olan SiegedSec, hücumun sorumluluğunu üstlendi ve toplumsal güvenlik numaraları, konut adresleri ve daha fazlası üzere hassas çalışan datalarına eriştiklerini argüman etti.

SiegedSec pazartesi günü sızıntıyı duyuran bir gönderide “INL ile bir muahede yapmaya hazırız. Şayet IR kedi kızları yaratmayı araştırırlarsa bu gönderiyi kaldırırız” diye yazdı.

Hacktivist küme SiegedSec geçen ay NATO’ya yüksek profilli bir taarruz gerçekleştirdi ve bu ülkelere insan haklarına yönelik hücumlarına misilleme olarak iç evrakları sızdırdı. Küme, bu yılın başlarında trans tersi maddeleri geçiren eyalet hükümetlerini amaç almak üzere siyasi nedenlerle sıklıkla hükümete ve bağlı kuruluşlara saldırıyor.

Bilgisayar korsanları abarttı! Nükleer Araştırma Merkezi’ne sızdılar!

Bir sözcü çarşamba günü Engadget’e yapılan ihlali doğruladı. “20 Kasım Pazartesi günü Idaho Ulusal Laboratuvarı, INL bulut İnsan Kaynakları hizmetlerini destekleyen laboratuvar dışındaki federal onaylı bir satıcı sisteminde siber güvenlik bilgi ihlalinin maksadı olduğunu belirledi. INL, çalışan bilgilerini korumak için derhal harekete geçti.” Laboratuvar, ihlalin nasıl ele alınacağını belirlerken nasıl ilerleneceği konusunda yardım almak için yetkililere ulaştığını söyledi.

INL, sürdürülebilir enerji üzere öteki projelerin yanı sıra nükleer reaktörleri araştıran bir Güç Bakanlığı üyesi olarak çalışıyor ve 5.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.