WhatsApp'ın yeni e-mail onay özelliği tartışmaları beraberinde getirdi

WhatsApp’ın yeni e-mail onay özelliği tartışmaları beraberinde getirdi

WhatsApp, saklılığa verdiği ehemmiyeti yeni özellikleriyle pekiştiriyor. Yakın vakitte, kullanıcıların daha fazla mahremiyet sağlamalarına imkan tanıyacak ‘Alternatif Profil’ özelliğinden bahsetmiştik. Bu, iş ve özel hayat ortasındaki dengeyi sağlamakta zorlanan kullanıcılar için hayli yararlı bir yenilik. Artık ise WhatsApp, diğer bir değerli güncelleme üzerinde çalışıyor: E-posta ile profil doğrulama. İşte ayrıntılar…

Bugüne dek WhatsApp hesabınıza giriş yapabilmek için bir telefon numarasına gereksiniminiz vardı. Bu numarayı SMS yoluyla gönderilen bir kod ile doğrular, hesabınıza erişim sağlardınız. Lakin artık bu durum değişiyor zira WhatsApp, e-posta üzerinden doğrulama yapmayı mümkün kılacak. Bu özellik şu anda birtakım kullanıcılar tarafından beta kademesinde test ediliyor.

Bu özelliğe “Ayarlar” ve “Hesap” kısımlarından erişilebilecek. İsteyen kullanıcılar e-posta doğrulamayı, e-posta adreslerini girerek etkin hale getirebilecekler. Böylelikle telefonunuza yahut telefon numaranıza bir şey olduğunda dahi hesabınıza erişiminiz devam edecek. Bu özellik elbet ilgi alımlı; ama WhatsApp’ın e-posta doğrulama sunuyor olması, artık telefon numarasına gereksinim duymayacağınız manasına gelmiyor.

WhatsApp’ın yeni e-mail onay özelliği tartışmaları beraberinde getirdi

WhatsApp, bu özelliği hesabınıza rastgele bir sebepten ötürü erişememeniz durumunda güvenlik hedefiyle sunuyor. Fakat kimi tasalar de mevcut. Örneğin, e-posta adresleri ekseriyetle telefon numaralarından daha savunmasız olabilir. Birçok kişi için telefonlarına gönderilen SMS, e-postadan daha inançlı hissettirebilir. Şayet birisi hesabını ortak kullanılan bir aygıtta açık unutursa yahut çeşitli yollarla hesapları tehlikeye girerse, WhatsApp hesapları da riske atılabilir.

Ülkemizde dolandırıcılar, teknoloji ile birlikte süratle adapte olabiliyorlar. Bu nedenle tetikte olmak temeldir. Alışılmış ki e-posta adresinizi iki faktörlü doğrulama ile garanti altına alabilirsiniz, ama bu durum WhatsApp’ın e-posta profil doğrulama özelliğinin ehemmiyetini azaltabilir. Bu özelliğin kesin çıkış tarihi bilinmiyor lakin yakında kullanıma sunulması bekleniyor.