Tesla'nın uygun fiyatlı arabası kaç para olacak?

Tesla’nın uygun fiyatlı arabası kaç para olacak?

Elektrikli araçlar, klâsik akaryakıtlı araçlara kıyasla daha düşük işletme ve bakım maliyetleri sayesinde artan bir popülariteye sahip olmasına rağmen, birinci alım maliyetleri hala daha yüksek. Elon Musk’ın “Uygun Fiyatlı Tesla” projesi bu duruma bir tahlil getirmeyi hedefliyor. Proje ile elektrikli araçlar daha geniş kitleler için erişilebilir hale gelebilir. İşte ayrıntılar…

Tesla, üretimi global ölçekte Nevada, Şanghay, Teksas ve Berlin’deki Gigafactory ismi verilen tesislerde gerçekleştiriyor. Berlin’deki tesis son vakitlerde değerli bir savla gündeme geldi. Şirketin uygun fiyatlı elektrikli arabalar üretme hedefi taşıdığı ve yakında Almanya’da üretime başlayacağı belirtiliyor.

Bütçe dostu bu Tesla modelinin maliyetinin 25.000 Euro olması bekleniyor. Avrupa’da 2023 yılı prestijiyle ortalama bir elektrikli araba fiyatının 65.000 Euro civarında olduğu düşünüldüğünde bu epeyce dikkat cazip bir fiyat. Hatta dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de bile fiyatlar, BYD ve Xpeng üzere üreticilerin rekabetine karşın yaklaşık 31.000 Euro düzeyinde.

Tesla’nın uygun fiyatlı arabası kaç para olacak?

Ne yazık ki uygun fiyatlı Tesla hakkında haber sızdıran kişi, bahis hakkında daha fazla detay vermedi. Hasebiyle üretimin ne vakit başlayacağını ve araçların birinci olarak nerede satılacağını bilmiyoruz. Lakin spekülasyonlar, şiddetli rekabetin yaşandığı Çin pazarının bu yeni model için beklenen bir başlangıç noktası olabileceğine işaret ediyor.

Çin’de elektrikli araç pazarı, Ekim 2023’te güçlü büyümesini sürdürdü ve satışlar yeni bir rekora ulaştı. China Passenger Car Association’ın raporuna nazaran, Ekim ayında MESKEN perakende satışları yüzde 95,3 artışla 640.000 adete ulaştı. Bu, Çin’deki elektrikli araçlar için bugüne kadar kaydedilen en yüksek aylık satış sayısı. BYD, Ekim ayında 301.095 adetle Çin’deki en çok satan KONUT markası oldu. Bu, Eylül ayına nazaran yüzde 5’lik bir artış ve geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 38,4’lük bir yükseliş manasına geliyor. Tesla ise 72.115 adetle ikinci sırada yer aldı, bu da Eylül ayına nazaran yüzde 2,6’lık bir düşüş lakin geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 0,6’lık bir artış gösteriyor.