WhatsApp güvenlik tedbirlerini bir adım öteye taşıyor

WhatsApp güvenlik tedbirlerini bir adım öteye taşıyor

Özgürlüğün hududunda bir dokunuş, WhatsApp’ın yeni güvenlik adımıyla daha da belirginleşiyor. Artık, kullanıcılar, sesli davetleri yaparken IP adreslerini gizleyebilecek. Evvelce direkt kullanıcılar ortası peer-to-peer kontağı ile kurulan bu davetler, kusursuz ses kalitesi sunmasına karşın, aygıtların IP adreslerini birbirlerine açığa çıkarmaktaydı.

IP Adresinizi WhatsApp Davetlerinde Gizlemek Saklılık kaygılarına bir cevap olarak, WhatsApp, davetleri kendi sunucuları üzerinden yönlendirme kararı aldı. Bu sayede kullanıcıların IP adresleri saklanıyor ve pozisyonları gizleniyor.

Bu yönlendirme sürecine karşın, tüm davetler baştan sona şifrelenmiş olarak kalıyor. Bu da, WhatsApp dâhil hiç kimsenin konuşmaları dinleyemeyeceği manasına geliyor.

WhatsApp güvenlik tedbirlerini bir adım öteye taşıyor

WhatsApp, davetlerin kapalılığa yönelik bu biçimde yönlendirilmesinin ses kalitesinde küçük ölçüde düşüşlere sebep olabileceğini kabul ediyor.

WhatsApp’ta Davetler Sırasında IP Adresi Nasıl Gizlenir Fakat, şayet saklılık sizin için öncelikliyse, bu özelliği aşağıdaki adımları izleyerek faal hale getirebilirsiniz:

WhatsApp’ın en yeni versiyonuna geçiş yapın.

WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a dokunun.

Gizlilik seçeneğini seçin.

İleri düzey seçeneklerine gidin.

Aramalarda IP adresini koru seçeneğinin yanındaki anahtarı faal hale getirin.

Unutmayın ki, WhatsApp’ta küme davetleri esasen varsayılan olarak şirketin sunucuları üzerinden yönlendiriliyor. Bu, küme konuşmaları için ayrıyeten bir ayar yapmanıza gerek olmadığı manasına geliyor.