Xiaomi kullanıcıları dikkat: Bunu yaparsanız güncelleme yok!

Xiaomi kullanıcıları dikkat: Bunu yaparsanız güncelleme yok!

Xiaomi’nin, bilhassa Çin’de akıllı telefonlarının bootloader kilidini açma sürecini daha güç hale getirmeyi düşündüğü tarafında argümanlar kullanıcılar ortasında telaşa sebep oluyor. Şirketin bu süreci daha karmaşık bir hale getirme planları, özelleştirme, özel ROM yüklemesi ve ileri seviye kullanıcı süreçlerini etkileyebilir.

Çin’deki Xiaomi Topluluğu’ndan sızan bilgilere nazaran, saklı bir “Bootloader Kilidi Açma Beta” seçeneğinin olması, Xiaomi’nin bootloader kilidini açma süreçlerini sıkılaştırma niyetinde olduğunu düşündürüyor. Bu değişikliklerin gerisindeki motivasyonlar tam olarak açık değil, fakat güvenlik ve yazılım bütünlüğü ile ilgili kaygılardan kaynaklanıyor olabilir.

Bootloader kilidini açmanın zorlaştırılması, bilhassa özel ROM kurulumlarına ilgi duyan kullanıcıları olumsuz etkileyebilir. Bu adımlar uygulamaya konursa, kullanıcıların yeni prosedürleri anlamaları ve bunları uygulamaları daha fazla uğraş gerektirebilir.

Xiaomi kullanıcıları dikkat: Bunu yaparsanız güncelleme yok!

Xiaomi’nin Çin’de tanıttığı yeni Xiaomi 14 serisinde MIUI yerine HyperOS kullanılmaya başlandı. Xiaomi daha sonra (Android Authority aracılığıyla) HyperOS akıllı telefonlarda bootloader kilidinin varsayılan olarak devre dışı bırakılacağını doğruladı. Güvenlik, data muhafaza ve kullanıcı tecrübesi üzere sebeplerle bu karara varıldığını belirtti. Kullanıcıların artık bootloader kilidini açma müsaadesi için Xiaomi’nin topluluk forumlarından talepte bulunmaları gerekiyor.

Çin’deki kullanıcılar için ek kısıtlamalar ortasında Xiaomi topluluk forumlarında “beşinci seviye” bir duruma ulaşma, vakitle sonlu kilidini açma müsaadeleri ve yılda üç aygıtla hudutlu bootloader kilidi açma hakkı bulunuyor. Bu kısıtlamalar, sadece Çin versiyonu HyperOS için geçerli olup, küresel kullanıcılar daha fazla duyuru bekliyorlar.

Xiaomi ayrıyeten, kullanıcıların bootloader kilidini açmaları halinde HyperOS güncellemelerini alamayacaklarını açıkladı. Bu, hem MIUI 14 hem de HyperOS için geçerli. Lakin, kullanıcılar aygıtlarını tekrar kilitleyerek güncellemelere erişimi tekrar kazanabilirler.