WhatsApp, aradığınız şahıstan IP adresinizi gizlemenize müsaade verecek

WhatsApp, aradığınız şahıstan IP adresinizi gizlemenize müsaade verecek

Bir kişinin IP adresini bilmek, pozisyonu ve internet servis sağlayıcısı üzere pek çok ferdî bilgiyi ortaya çıkarabilir; bu nedenle, bunu gizleme seçeneğine sahip olmak büyük bir kapalılık kazanımı. WhatsApp bir blog yazısında mevzuyla ilgili şöyle yazdı: “Bu yeni özellik, kapalılık konusunda en şuurlu kullanıcılarımıza yönelik ek bir kapalılık ve güvenlik katmanı sağlıyor.”

WhatsApp şu anda aramaları ya kendi sunucuları üzerinden ya da ağ şartlarına bağlı olarak aradığınız bireyle eşler ortası ismi verilen direkt bir temas kurarak aktarıyor. Eşler ortası aramalar çoklukla daha düzgün ses kalitesi sağlıyor lakin her iki aygıtın da birbirlerinin IP adreslerini bilmesini gerektiriyor.

WhatsApp, aradığınız bireyden IP adresinizi gizlemenize müsaade verecek

Basitçe “Çağrılarda IP adresini koru” olarak bilinen yeni özelliği açtığınızda, WhatsApp, aramalarınızı eşler ortası irtibat kurmak yerine her vakit kendi sunucuları üzerinden aktaracak. Şirket, tüm aramaların WhatsApp sunucularından geçse bile uçtan uca şifreli kalmaya devam edeceğini söyledi.

WhatsApp son birkaç aydır daha fazla saklılık özelliği ekliyor. Haziran ayında şirket, insanların bilinmeyen arayanları otomatik olarak susturmasına imkan tanıyan bir özellik ekledi. Ayrıyeten kullanıcıların uygulamada tek bir yerden bir dizi kapalılık ayarını yapmalarına imkan tanıyan bir “Gizlilik Kontrolü” kısmını de tanıttı ve bu yılın başlarında insanların makul sohbetleri parmak izi yahut yüz tanıma ile kilitlemesine imkan tanıyan bir özellik ekledi.