Instagram okundu bilgilerini kapatma seçeneğini test etmeye başladı

Instagram okundu bilgilerini kapatma seçeneğini test etmeye başladı

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve Instagram lideri Adam Mosseri, güncellemeyi Instagram Yayın kanallarında duyurdu.

Mosseri ayrıyeten özelliğin nasıl çalışacağına dair bir görsel de paylaştı. Bu seçenek, sohbetin içinden kişinin ismine tıklanarak erişilebilen Zımnilik ve Güvenlik sekmesi altında yer alacak. Oradan “Etkinliğinizi kimler görebilir?” isimli bir kısım görünecek. Yanındaki düğmeyi değiştirmeniz kâfi olacak ve seçim o şahıstan gelen tüm öbür bildirilere uygulanacak. Lakin, kaybolma modunda gönderilen tüm mesajlarda yeniden de okundu bilgisi bulunacak.

Instagram okundu bilgilerini kapatma seçeneğini test etmeye başladı

Videolu bir bildirisi açtığınızda çabucak dinleyemiyorsanız yahut o anda karşılık vermek istemiyorsanız, okundu bilgilerini gizlemenin yararlı olabileceği birçok durum var. Lakin Mosseri seçeneğin ne vakit herkese sunulacağını ve hatta onu tam olarak nasıl test ettiklerini açıklamadı. Ayrıyeten, her kişi için başka olarak bu özelliği kapatmanız gerekip gerekmeyeceği yahut sonuçta kapsayıcı bir seçeneğin bulunup bulunmayacağı da belirli değil.

Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp, 2014’ten bu yana kullanıcıların okundu bilgilerini gizlemelerine müsaade veriyor lakin Instagram üzere Messenger da bir bildiri görüntülendiğinde otomatik olarak göstermeye devam ediyor. Tahminen bir gün tüm Meta platformları bildirilerin gizlice denetim edilmesine müsaade verir lakin o vakte kadar Instagram testinin nasıl gittiğini bekleyip göreceğiz.