Samsung üretken yapay zeka modeli Gauss için geri sayıma geçti

Samsung üretken yapay zeka modeli Gauss için geri sayıma geçti

Samsung Gauss Lisanı, çeviriler ve evrakları özetleme üzere vazifeleri yerine getirecek. Samsung, teknolojinin sizin için e-posta yazabileceğini de söylüyor. Samsung Gauss Code bir kodlama asistanı, Samsung Gauss Image ise üretken bir imaj modeli. İkincisi, istemlere nazaran imajları canlandırabilir ve tarz değişiklikleri ve eklemeler üzere düzenlemeleri gerçekleştirebilir. Düşük çözünürlüklü manzaraları de yükseltebilir.

Samsung çalışanları şu anda üretkenliği artırmak için Gauss’u şirket içinde kullanıyor fakat şirket bunu “yakın gelecekte” halka sunmayı planlıyor. The Korea Times’a nazaran Samsung, önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkması beklenen Galaxy S24 aygıtlarına muhtemelen bunu dahil edecek.

Samsung üretken yapay zeka modeli Gauss için geri sayıma geçti

Üretken yapay zeka özelliklerini aygıtta çalıştırmak, Samsung’un bulut kontağı gerektiren ChatGPT üzere uygulamalara karşı bir adım önde olmasına yardımcı olabilir. Qualcomm kısa müddet evvel, aygıt içi GAI süreçlerini destekleyen ve Galaxy S24 telefonlarda kullanılması olası olan Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini duyurdu. Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da kullanılan Google Tensor 3, aygıttaki belli GAI vazifelerini de yerine getiriyor.

Samsung bu atağı ile aygıtlarını öbür Android telefonlardan ve tabletlerden farklı ve onlara eşsiz kılmak istiyor. Üretken AI teknolojisi de büyük ölçüde art planda çalışacak, bu nedenle kullanıcıların Gauss’tan bir manzara oluşturmasını istediklerinde ağır Samsung markasını görmeleri pek mümkün değil. Fakat son mali sonuçlar konusunda utangaç hisseden hissedarların, Samsung’un öteki mevcut seçeneklerden birini kullanmak yerine neden kendi GAI teknolojisine yatırım yaptığına dair soruları olabilir.