VR gözlükleri astronotların en uygun dostu olacak

VR gözlükleri astronotların en uygun dostu olacak

Ancak HTC, yalnız astronotlara yıldızlarla dolu uçuruma bakmanın yanı sıra yapacak bir şeyler vermek için ISS’ye VR gözlükleri gönderiyor.

Şirket, istasyondaki uzun vazifelerin ortasında astronotların zihinsel sıhhatini düzgünleştirmeye yönelik devam eden eforun bir modülü olarak HTC VIVE Focus 3 kulaklıklarını ISS’ye göndermek için XRHealth ve mühendislik firması Nord Space ile paydaşlık kurdu. Bu kulaklıklar, gerçek uzay öğrencilerinin zihinsel sıhhat muhtaçlıklarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış eşsiz bir yazılımla evvelden yüklenmiş durumda; bu nedenle, sadece mesai saatleri dışında Walkabout Küçük Golf oynamak için değiller.

VR gözlükleri astronotların en âlâ dostu olacak

Kulaklıklar, astronotların zihinsel sıhhat durumunu daha yeterli kıymetlendirmek için göz izleme sensörleri de dahil olmak üzere, mikro yerçekiminde çalışmak üzere özel olarak geliştirilmiş ve uyarlanmış yeni kamera izleme teknolojisine sahip. Bu sensörler, “yörüngedeyken zihinsel sıhhati korumayı” amaçlayan bir yazılımla birleştirildi. Kulaklıklar birebir vakitte hizalamayı stabilize edecek ve münasebetiyle hareket rahatsızlığı olasılığını azaltacak biçimde optimize edildi.

Danimarkalı astronot Andreas Mogensen, uzay istasyonunun kumandanı olarak altı aylık misyonu sırasında önleyici zihinsel sıhhat bakımı için VR başlığını kullanan birinci ISS mürettebatı üyesi olacak. HTC, astronotların uzayda misyon yaparken sıklıkla “aylarca ve yıllarca” tecrit altında kaldıklarını belirtiyor.

Bu güçlendirilmiş Vive Focus 3 kulaklıklar kısa mühlet içinde uzay istasyonuna gerçek yola çıkacak fakat şimdi kesin bir varış tarihi yok. VR başlığının pek çok özelliği olağan Dünya yerçekimine bağlı olduğundan, bu kulaklıkların mikro yerçekiminde çalışmasını sağlamak için bile kimi büyük mühendislik hünerleri gerektirdiğini belirtmekte yarar var.