AI yardımı ile hazırlanan yeni The Beatles müziği yayınlandı!

AI yardımı ile hazırlanan yeni The Beatles müziği yayınlandı!

Now and Then“, Beatles’ın son müziği olarak tanıtılıyor, üyelerden ikisinin vefat ettiği ve öbür ikisinin 80 yaşın hayli üzerinde olduğu göz önüne alındığında bu mantıklı görünüyor.

Şarkı, John Lennon’un 1970’lerden kalma bir demo kesimi ve George Harrison’ın 1995’ten kalma bir gitar kesimi kullanılarak oluşturuldu. Hayatta kalan The Beatles üyeleri Paul McCartney ve Ringo Starr, çağdaş makine tahsili teknolojisinin yardımıyla melodiyi tamamladılar.

İlk defa direktör Peter Jackson tarafından Apple için Get Back belgeseli yapılırken kullanılan yazılım, Lennon’ın vokalini rastgele bir kayıp olmadan piyanodan ayırmayı başardı ve geri kalan küme üyelerine istediklerini ekleme konusunda hürlük sağladı.

AI yardımı ile hazırlanan yeni The Beatles müziği yayınlandı!

Şarkının kendisine gelince, vokalleri öne çıkan, nispeten yavaş bir Lennon müziği. McCartney zahmetsiz bas seslerinden birini bırakıyor ve Starr davullara vuruyor. Gitar solosu Harrison’ın biçiminde, lakin art planda ritim gitarının bir kısmını kendisi yönetse de aslında kendisi tarafından çalınmıyor. Ayrıyeten tam bir orkestra düzenlemesi de var zira bu Beatles. Bu tarihe, muhtemelen kümenin en sevilen modüllerinden biri olarak geçmeyecek lakin Lennon’ın vokali hem unutulmaz hem de hoş.

“Now and Then”in 1995 yılında The Beatles Anthology’nin bir modülü olarak, 1970’lerdeki Lennon demolarından seçilmiş başka iki kesim olan “Free as a Bird” ve “Real Love” ile birlikte çıkması planlanıyordu. Lakin 1990’larda teknoloji, Lennon’ın vokalini özgün seste önemli bir bozulma olmaksızın piyanodan ayırabilecek durumda değildi.