Volkswagen, uygun fiyatlı KONUT stratejisini açıkladı

Volkswagen, uygun fiyatlı KONUT stratejisini açıkladı

Volkswagen, Çin pazarında elektrikli araçlar (EV) için yenilikçi ve maliyet faal bir platform tanıtarak yürekli bir atılım yapıyor. Bu teşebbüs, süratle büyüyen KONUT dalıyla tanınan Çin’de şirketin varlığını güçlendirmeye yönelik stratejisinde kıymetli bir adımı temsil ediyor.

Bu planın merkezinde, Çin pazarı için özel olarak tasarlanmış yeni bir giriş düzeyi platformun geliştirilmesi bulunuyor. “A Ana Platformu” olarak isimlendirilen bu proje, fiyat hassasiyeti yüksek olan Çin pazarında üretim maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Mahallî kaynaklı bileşenlerin kullanımını artırarak Volkswagen, tüketicilere daha uygun fiyatlı KONUT seçenekleri sunmayı amaçlıyor.

Volkswagen ID.1 modeli de bu teşebbüsün bir modülü. Bu duyuru, Volkswagen Group China Technology Company (VCTC) isimli yeni KONUT geliştirme ve tedarik merkezinin açılışı sırasında, Volkswagen’in Çin şefi Ralf Brandstaetter tarafından yapıldı. Bu gelişme, VCTC’ye yapılan 1.1 milyar dolarlık büyük yatırımın bir kesimi ve 2.000’den fazla iş imkanı yaratması bekleniyor.

Volkswagen, uygun fiyatlı MESKEN stratejisini açıkladı

Volkswagen’in uygun fiyatlı EV’lere odaklanma kararı, kritik bir vakitte geliyor. Marka, son vakitlerde akaryakıtlı araç satışlarının azalması nedeniyle Çin’de yerli üretici BYD tarafından geride bırakıldı. Buna karşılık olarak Volkswagen, Çin’deki ID.3 modelinin fiyatlarını düşürdü ve bu da değerli bir satış artışına yol açtı.

Mevcut Modüler Elektrikli Tahrik Aracı Seti’nden (MEB) türetilen yeni platformun 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu hızlandırılmış vakit çizelgesi, Volkswagen’in pazar taleplerine süratle ahenk sağlama konusundaki kararlılığının bir göstergesi.

Ayrıca, Volkswagen bu yeni platform temelinde dört modeli, SAIC ve FAW ile olan mevcut ortak teşebbüsleriyle iş birliği içinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket, MESKEN portföyünü genişletmek için XPeng ile iki elektrikli model daha geliştirmek üzere iştirak kurdu. Bu stratejik atılım sırf Çin ile hudutlu değil. Global olarak, Volkswagen 2026 yılına kadar on yeni büsbütün elektrikli otomobil tanıtmayı hedefliyor, elektrifikasyona ve sürdürülebilir mobiliteye olan adanmışlığını sergiliyor.