Ubisoft, Elon Musk'un X'indeki reklamlarını askıya aldı

Ubisoft, Elon Musk’un X’indeki reklamlarını askıya aldı

Şirket, PCGamer ve Axios’a web sitesindeki reklamları duraklattığını doğruladı ve bunu yapan birinci görüntü oyunu yayıncısı oldu. Ubisoft, kararın arkasındaki gerekçeyi detaylandırmazken, X’in reklamverenleri, Musk’ın Yahudi aksisi bir tweet’i desteklemesi ve Media Matters’ın Nazi içeriğinin yanında markaların reklamlarını gösteren bir araştırma yayınlamasının akabinde toplumsal ağdaki reklam faaliyetlerini askıya aldı.

IBM, Apple, Disney, Paramount, Warner Bros, Sony ve Comcast da X’teki reklamlarını duraklattı. Lionsgate de reklamlarını geri çekti ve bunun nedeni olarak bilhassa Musk’un tweet’ini gösterdi.

Ubisoft, Elon Musk’un X’indeki reklamlarını askıya aldı

Axios, Ubisoft’un Assassin’s Creed Nexus VR reklam kampanyasının pazartesi sabahı üzere yakın bir vakitte X kullanıcılarına gösterilmeye devam ettiği ve toplumsal ağdaki reklamlarını Linda Yaccarino’nun Media Matters’ın raporunu “yanıltıcı ve manipüle” olarak nitelendiren bir açıklama yayınlamasından evvel mi yoksa sonra mı durdurduğu ise  belli değil.

X’in CEO’su, kullanıcılara ve reklamverenlere “X’in yanında yer almaları” davetinde bulunarak, “web sitesinde tek bir gerçek kullanıcının dahi Media Matters’ın makalesindeki içeriğin yanında IBM’in, Comcast’in yahut Oracle’ın reklamlarını görmediğini” argüman etmişti. Bundan kısa bir mühlet sonra X, medya gözlemcisine karşı resmi olarak bir dava açtı ve onu “bilerek ve makûs niyetle, X Corp.’un toplumsal medya platformunda Neo-Nazi ve beyazların yanı sıra reklamverenlerin paylaşımlarını gösteren yan yana manzaralar üretmekle” suçladı.