Uber bir davayı daha kaybetti! Şok tazminat fiyatı ödeyecekler

Uber bir davayı daha kaybetti! Şok tazminat fiyatı ödeyecekler

Şirketlerin politikaları “sürücülerini sistematik olarak yüz milyonlarca dolarlık maaş ve toplumsal haklardan yoksun bıraktı.” Artık her ikisinin de New York’taki 100.000’den fazla mevcut ve eski şoföre uzlaşma fonu ödemesi gerekecek ve hem taban saatlik fiyat oranları hem de fiyatlı hastalık müsaadesi teklif edecekler.

İki muahedede Uber’in 290 milyon dolar, Lyft’in ise 38 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Başsavcılık ofisi, 2014 ile 2017 yılları ortasında yolcular tarafından ödenmesi gereken şoför kurullarından satış vergilerini düşerek hem Uber hem de Lyft’in eksik çalışan şoförlerini tespit etti. Ayrıyeten fiyatlı hastalık müsaadesi de sunmadılar. Anlaşmanın bir sonucu olarak, New York City dışındaki şoförlere saat başına 26 ABD doları meblağında bir kar tabanı garanti edilecek.

NYC şoförleri hastalık müsaadesi için saat başına 17 dolar alırken, kent dışındaki şoförler saat başına 26 dolar alacak. Her iki oran da yıllık olarak enflasyona nazaran ayarlanacak.

Uber, şoförlere işsizlik maaşı sağlayamaması nedeniyle açılan iki davanın akabinde bugün Çalışma Bakanlığı ile farklı başka mutabakata vardı. Şirketin artık şoförlerini karşılamak için New York Eyaleti İşsizlik Sigortası İtimat Fonu’na üç ayda bir ödeme yapması ve 2013’e kadar geriye dönük ödemelerde şimdi açıklanmayan bir ölçü ödemesi gerekecek.