Amazon, satıcıları güç durumda bıraktığını itiraf etti

Amazon, satıcıları güç durumda bıraktığını itiraf etti

Eylül ayında Federal Ticaret Kurulu (FTC), tepede kalmak için yasa dışı stratejiler kullandığı teziyle Amazon’a karşı uzun müddettir beklenen bir antitröst davası açtı. Davanın detayları daha evvel kamuoyundan gizlenmişti lakin bugün büyük ölçüde düzeltilmemiş bir versiyonu yayınlandı.

Amazon’un çevrimiçi perakende alanındaki yadsınamaz hakimiyeti, küçük işletmelerin daha fazla tüketiciye ulaşmasına yardımcı oldu. Lakin yıllar geçtikçe Amazon’un yaklaşımında sömürücü hale geldiği görülüyor. Şirket, küçük işletmelere ziyan veren ve hatta kimilerinin iflasına neden olan üçüncü taraf satıcı fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Amazon daha evvel bu savların temelsiz olduğunu söylemişti lakin bugün ortaya çıkan dokümanlar aksini gösteriyor.

Amazon, satıcıları güç durumda bıraktığını itiraf etti

The Wall Street Journal’a nazaran, orjinal şikayette belirtilen dahili evraklar, Amazon yöneticilerinin şirketin siyasetlerinin tesirlerinin oldukça farkında olduklarını gösteriyordu. Dokümanlarda Amazon yöneticileri, Amazon satıcılarının çevrimiçi olarak en düşük fiyatları almasını gerektiren yahut risk sonuçları içeren bu siyasetlerin “cezalandırıcı bir yönü” olduğunu kabul etti. Yöneticilerden biri, birçok satıcının daima değişen fiyatlandırma siyasetine uymadığı için Amazon tarafından cezalandırılma dehşetiyle yaşadığına dikkat çekti.

FTC, şirketin satıcılarını izlediğini ve başka platformlarda daha düşük fiyatlar teklif etmeleri halinde onları cezalandırdığını tez ediyor; kurum bunun antitröst maddelerinin ihlali olduğunu söylüyor. Düzenlenmemiş dokümanlar, Amazon’un “Nessie Projesi” olarak bilinen bilinmeyen algoritmaları kullanarak 2016-2018 yılları ortasında fiyatları 1 milyar doların üzerinde artırdığını gösterdi. Fulfillment By Amazon lojistik programının oranı 2014’te %27,6’dan 2018’de %39,5’e yükseldi. Bu sayılar düzeltilmeye devam ettiği için son yıllarda bunun değişip değişmediği muhakkak değil.