TikTok'tan İsrail - Hamas savaşı için beklenen açıklama geldi

TikTok’tan İsrail – Hamas savaşı için beklenen açıklama geldi

Şirket yaptığı açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim hücumlarından bu yana kapattığı hesap ve görüntülerin sayısıyla ilgili yeni detaylar sundu.

TikTok’a nazaran, “çatışma bölgesindeki” 925.000’den fazla görüntüyü ve dünya çapında milyonlarca “içerik parçasını” kaldırdı. Şirket ayrıyeten son haftalarda “sahte etkileşimlerde ani artışlar” yaşandığını da belirtti. “7 Ekim’den bu yana, dünya çapında 24 milyondan fazla uydurma hesabı ve çatışmayla ilgili hashtag’ler altındaki içeriklere yönelik yarım milyondan fazla bot yorumunu kaldırdık.”

Yeni detaylar, TikTok’un, uygulamasının devam eden çatışmayla ilgili içeriği nasıl önerdiği konusunda artan incelemelerle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı.

TikTok’tan İsrail – Hamas savaşı için beklenen açıklama geldi

Şirket, “Maalesef kimi yanlış bilgi sahibi yorumcular, İsrail ve Gazze’deki krizle ilgili nefret söylemi ve yanlış bilgilerin yayılmasını önlemeye yönelik çalışmalarımızı, bilhassa de antisemitizmle ilgili olarak, yanlış nitelendirdi” dedi. “Son birkaç gün içinde, çatışmayla ilgili TikTok hashtag bilgilerinin sağlam olmayan bir tahlili yapıldı ve bu, birtakım yorumcuların yanlış bir formda TikTok’un ABD kullanıcılarına İsrail yanlısı içerik yerine Filistin yanlısı içerik sunduğunu ima etmesine neden oldu.” Şirket, ABD’de #standwithisrael etiketinin 7 Ekim’den bu yana 46 milyon kere görüntülendiğini, #standwithpalestine etiketinin ise 29 milyon sefer görüntülendiğini ekledi.

Çatışmayı çevreleyen tansiyonlar toplumsal medya platformlarına yayılırken, ılımlılık siyasetleri üzerinde artan incelemelerle karşı karşıya kalan tek platform TikTok değil. Meta, Gazze’deki şartlar hakkında paylaşım yapan Instagram hesaplarını “hata” olarak nitelendirdiği “gölge yasağı” suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Evvelce Twitter olarak bilinen X, Avrupa Birliği’nin çatışmayla ilgili yanlış bilgileri nasıl ele aldığına ait bir soruşturmayla ilgileniyor.