Rekor iPhone ve hizmet satışlarına karşın Apple'ın geliri tekrar düştü

Rekor iPhone ve hizmet satışlarına karşın Apple’ın geliri tekrar düştü

Apple’ın en son üç aylık çıkar raporu, donanımdaki çöküşün ortasında yazılım kazanımlarının fotoğrafını çiziyor. Mali dördüncü çeyreğe ait mali sonuçları açıklayan bir açıklamada şirket, hizmet kısmından elde edilen gelirin tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını duyurdu. Ayrıyeten iPhone gelirinin eylül çeyreğinde rekor kırdığını da vurguladı. Fakat bu, genel gelirde arka arda dördüncü çeyrekte düşüşe işaret ediyor; 89,5 milyar dolarlık kar, bir evvelki yıla nazaran %1’lik bir düşüşü temsil ediyor. Bu tıpkı vakitte iPhone ve Hizmetler kısımlarının rekor kıran performanslarının öbür yerlerdeki zayıflıkları dengelemek için çok az şey yaptığı manasına da geliyor.

Yine de zayıf performans bir biçimde anlaşılabilir. Şirket bu hafta yeni M3 çipleri, MacBook’lar ve iMac için bir lansman aktifliği düzenledi ve bunların hiçbiri şimdi satın alınamadı.

Rekor iPhone ve hizmet satışlarına karşın Apple’ın geliri yeniden düştü

Her ne kadar yeni iPhone 15 serisi ve Apple Watch’lar eylül ayında tanıtılmış olsa da, bu aygıtların satışları muhtemelen bu mali çeyreğin sonuçlarının büyük bir kısmını oluşturmadı. Ayrıyeten bu yıl yeni iPad’lerin kasım ayında piyasaya sürülmesini bekliyoruz, bu da donanım gelirini daha da artırabilir.

Buna paralel olarak Mac, iPad ve giyilebilir aygıtlar kısımları de bu çeyrekte düşüş yaşadı ve birinci ikisi gözle görülür bir darbe aldı. Her ne kadar Apple bu yılın başlarında Vision Pro kulaklığına önemli bir ilgi göstermiş olsa da, bu aygıtın halka satılmaya hazır olmasından çok uzak ve en erken 2024 yılına kadar piyasaya çıkması pek mümkün görünmüyor. Tatil alışverişlerinin artmak üzere olması ve ufukta daha fazla eserin piyasaya sürülmesiyle birlikte, şirketin donanım eserlerinin gelecek çeyrekte kârlılık üzerinde daha büyük bir tesire sahip olması çok daha beklenen.