TikTok, 2 milyar dolarlık İçerik Oluşturucu Fonu'nu kapatıyor

TikTok, 2 milyar dolarlık İçerik Oluşturucu Fonu’nu kapatıyor

Bir sözcü Engadget’e yaptığı açıklamada, “16 Aralık 2023‘ten itibaren İçerik Oluşturucu Fonu ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’da kullanımdan kaldırılacak” dedi. “Şu anda İçerik Oluşturucu Fonu’na kayıtlı tüm yaratıcılar, Yaratıcılık Programına geçebilir.”

Yaratıcılık Programı, gerekli en az görüntü uzunluğunun en az bir dakika olduğu daha uzun içeriği söz ediyor (TikTok artık 30 dakikaya kadar görüntülere müsaade veriyor.) Şirket, yeni sistemle platformda “mümkün olan en uygun deneyimi” yaratmak istediğini fakat daha uzun görüntülerin birebir vakitte TikTok’un daha fazla reklam satmasına da yardımcı olduğunu söyledi. Şirkete nazaran yayıncılar için asıl avantaj, İçerik Oluşturucu Fonu tarafından teklif edilen ölçünün 20 katına kadar ödeme yapması.

TikTok, 2 milyar dolarlık İçerik Oluşturucu Fonu’nu kapatıyor

TikTok, “Yaratıcılık Fonu’ndan edinilen bilgilere ve geri bildirimlere dayanarak Yaratıcılık Programını geliştirdik ve yeni özellikleri keşfederken ve mevcut özellikleri geliştirirken TikTok tecrübesini daha da zenginleştirirken topluluğumuzu dinlemeye ve öğrenmeye devam edeceğiz” dedi. İçerik Oluşturucu Fonu şimdilik İspanya ve İtalya’daki kullanıcıların kullanımına sunulmaya devam edecek.

İçerik Oluşturucu Fonu, en âlâ yayıncılara ödenecek 200 milyon dolarlık birinci taahhütle 2020’de açıldı. Kısa mühlet sonra şirket, önümüzdeki üç yıl içinde 2 milyar doların üzerinde fonla yüz binlerce yaratıcıyı destekleyeceğini duyurdu. Lakin en yeterli kullanıcıların fazla para alamadıklarından şikayet etmesiyle güç bir başlangıç yaptı. Geçen yıl yayıncı Hank Green, platformda 1.000 görüntüleme başına yaklaşık 2,5 sent kazandığını açıklamıştı; bu, YouTube karının bir kısmı ve fon öncesinde TikTok’ta kazandığının yaklaşık yarısı.