Steam Deck OLED'in yeni varyantı satışa sunuluyor

Steam Deck OLED’in yeni varyantı satışa sunuluyor

Valve şirketi, yeni ve beklenen konsolu Steam Deck 2‘yi 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyeceğini açıkça belirtmişti. Lakin yakın vakitte ortaya çıkan bir rapor, şirketin yeni donanımına ait sızıntıları gün yüzüne çıkardı. Bu sızıntılar sayesinde, Valve’ın OLED ekranlı yeni bir Steam Deck’ı beklenmedik bir halde piyasaya sürdüğü anlaşıldı.

Yeni Steam Deck OLED modelinde, OLED ekran dışında, bellek kapasitesinin LPDDR5 5500’den LPDDR5 6400’e yükseltilmiş olması dışında kıymetli bir fark bulunmuyor. Teorik olarak aygıtın performansını artırması beklenen bu değişikliğin gerçek kullanım durumlarında fark yaratıp yaratmayacağını test etmemiz gerekecek. İşte Steam Deck OLED konsolunun tam özellik listesi:

Steam Deck OLED, 2.4-3.5GHz suratında çalışan Zen 2 mimarili 4 çekirdekli/8 iş parçacıklı bir CPU ve 1.6GHz’de çalışan 8 hesaplama ünitesine sahip RDNA 2 GPU ile 1.6 TFlops FP32 performans sunan 6 nm’lik bir AMD APU ile donatılmıştır. 16 GB LPDDR5 RAM, dört 32-bit kanal üzerinden 6400 MT/s suratında çalışıyor. Depolama seçenekleri ortasında 512 GB yahut 1 TB NVMe SSD bulunuyor ve her iki seçenek de yüksek süratli bir microSD kart yuvası ile tamamlanıyor.

Kontrol açısından, Steam Deck OLED, A, B, X, Y tuşları, bir D-pad, L & R analog tetikleyiciler, Görünüm & Menü tuşları, dört atayabilir kavrama tuşu, kapasitif dokunmatik özellikli iki tam uzunluk analog çubuk, HD haptik geri bildirim ve basınç hassasiyetli özelliklere sahip iki kare trackpad, yapılandırılabilir tıklama gücü ile birlikte geniş bir denetim yelpazesi sunuyor. Ayrıyeten, denetim hassasiyetini artıran 6-Eksenli bir IMU özelliğine sahip.

Steam Deck OLED’in yeni varyantı satışa sunuluyor

Cihaz, 1280 x 800 çözünürlüğünde 7.4 inç diyagonal HDR OLED ekran ile geliyor, HDR’de 1000 nit’e kadar tepe parlaklık ve SDR’de 600 nit parlaklık sunuyor ve 1,000,000:1’i aşan etkileyici bir kontrast oranı sunuyor. Ekran, %110 P3 renk gamını kapsıyor ve 90Hz’e kadar yenileme suratını destekliyor, tüm bunlar 0.1 ms’nin altında bir reaksiyon müddeti ile. Ayrıyeten, aygıt yüksek performanslı dokunmatik fonksiyonellikle övünüyor.

Sensörler, optimal aydınlatma ayarları için çift ortam ışığı sensörlerini (ALS) içeriyor. İrtibat açısından, Steam Deck OLED, 2.4GHz, 5GHz ve 6GHz bantlarında 2 x 2 MIMO ile ve IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax standartları ile uyumlu olan Bluetooth 5.3 ve tri-band Wi-Fi 6E radyosuna sahip.

Ses yetenekleri, gömülü bir DSP’ye sahip stereo ses, çift mikrofon dizisi, 3.5mm stereo kulaklık/başlık jakı ve USB-C üzerinden DisplayPort, standart USB-C yahut Bluetooth 5.3 aracılığıyla çok kanallı ses dayanağını kapsıyor. Aygıt, 45W çıkışa sahip bir PD3.0 Tip C güç kaynağı tarafından çalıştırılıyor ve tek bir şarjla 3 ila 12 saat ortası oyun oynama mühleti sunan 50Whr pil içeriyor.

Genişleme için, UHS-I takviyesine sahip bir microSD yuvası sunuyor ve 8K’da 60Hz yahut 4K’da 120Hz’e kadar çıkış yapabilen Tip C üzerinden bir ekran portu olarak vazife yapabiliyor. Ayrıyeten USB3 Gen 2 takviyesi de içeriyor.

Steam Deck OLED, 298mm x 117mm x 49mm ölçülerinde kompakt bir pakette geliyor ve 640 gram tartısında. Arch tabanlı SteamOS 3 üzerinde çalışıyor ve KDE Plasma tarafından desteklenen bir masaüstü ortamı ile güçlendirilmiş.

Steam Deck OLED, 16 Kasım’dan itibaren satın alınabilir olacak. İki depolama seçeneği sunuyor: 512 GB’lık varyantın fiyatı 549$ ve 1 TB’lık versiyonun fiyatı 649$. Valve ayrıyeten, sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanılabilir olan hudutlu sayıda Steam Deck OLED’i 679$ fiyatla sunuyor.