Steam Deck OLED modüllerine ayrıldı!

Steam Deck OLED modüllerine ayrıldı!

Valve, Steam Deck OLED modelini sürpriz bir formda küresel olarak piyasaya sürdü ve bu durum oyun ve teknoloji meraklılarını heyecanlandırdı. Bu yeni modelin en kıymetli özelliği, evvelki 7 inç LCD ekrandan bir adım öteye geçen, biraz daha büyük bir 90Hz OLED ekran sunması. Ekranın 1.000 nitlere varan tepe parlaklık pahası, daha canlı bir oyun tecrübesi vadetmektedir.

YouTube fenomeni Dave2D, Steam Deck OLED modelini eline alarak, eski modele nazaran iyileştirmelerini ayrıntılı bir biçimde inceledi. Bu inceleme, yeni modelin evvelki versiyona kıyasla ne üzere avantajlar sunduğunu gözler önüne serdi.

Yeni modelin, evvelki versiyonundan farklı olarak kullanılan 6nm işlemci, güçlendirilmiş batarya ve geliştirilmiş soğutma sistemi üzere özellikleri, gözle görülür iyileştirmeler sağlıyor. Yapılan testlerde, Steam Deck OLED modeli, yük altındayken evvelki modele nazaran yaklaşık 2 desibel daha sessiz çalışıyor ve 5 derece daha serin kalıyor.

Steam Deck OLED kesimlerine ayrıldı!

Cihazın iç kısmında, Valve, çip için azamî 15 watt TDP bedeline sahip tek bir bakır ısı borusunu müdafaayı tercih etti. Ayrıyeten, hava sirkülasyonu için biraz daha büyük ve sessiz bir fan bulunuyor. Yeni ismi “Sephiroth” olan 6nm yonga seti, eski 7nm versiyonundan minimal farklar gösteriyor.

Daha büyük batarya yalnızca gösteriş için değil; tüm test edilen oyunlarda pil ömrünü uzatıyor. Bilhassa Cyberpunk 2077 yahut Control üzere talepkar oyunlarda, OLED modeli yük altındayken 20 dakikadan fazla müddetle çalışabiliyor ve yaklaşık iki saat sonra şarj gerektiriyor. Buna karşılık, Dead Cells üzere daha az talepkar oyunlarda, pil ömrü sekiz saate kadar çıkıyor, bu da evvelki modele nazaran bir buçuk saatlik bir artış manasına geliyor.