SpaceX, Starship'in ikinci test uçuşuna hazırlanıyor

SpaceX, Starship’in ikinci test uçuşuna hazırlanıyor

Şirket, yeni jenerasyon uzay aracının birinci tam entegre lansmanını nisan ayında tamamladı fakat üst kademesinin gezegenimizin üzerinden uçarak atmosfere yine girmesi ve Hawaii yakınlarındaki okyanusa sıçraması da dahil olmak üzere tüm gayelerine ulaşamadı. SpaceX, gemideki bir yangının iki etabın ayrılmasını engellemesinin akabinde aracı kasıtlı olarak gökyüzünde havaya uçurmak zorunda kaldı.

Federal kurumlara nazaran, roket patlamasından kaynaklanan enkaz, SpaceX’in tesisinde ve Boca Chica Eyalet Parkı’nda 385 dönümlük yere dağıldı. Bu, 3,5 dönümlük eyalet parkı toprağında orman yangınının çıkmasına neden oldu ve “yastık alanının 6,5 mil kuzeybatısına kadar materyal biriktiren toz haline getirilmiş betondan oluşan bir toz bulutuna” yol açtı.

SpaceX, Starship’in ikinci test uçuşuna hazırlanıyor

FAA, SpaceX, sızıntıları ve yangınları önlemek için aracın tekrar tasarlanması da dahil olmak üzere düzinelerce düzeltici tedbir alana kadar Starship’i yere indirdi. Space’in belirttiği üzere, kurum güvenlik incelemesini eylül ayında tamamladı lakin uzay aracının güncellenmiş çevresel incelemesini tamamlamak için tekrar de ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (USFWS) ile birlikte çalışmak zorunda kaldı.

FAA şimdilik SpaceX’e Starship’i bir uçuş için uçurma lisansını verdi. Şirket, uzay aracının iki saatlik fırlatma penceresini 17 Kasım sabah saat 8’de açacak ve her şey yolunda giderse Starship gezegenin üzerinden uçacak. Starship’in elbette hizmete girmeden evvel test uçuşlarına devam etmesi gerekiyor. Büsbütün yine kullanılabilen uzay aracı, SpaceX’in geleceğini temsil ediyor zira şirket onu jeosenkron yörüngeye, aya ve Mars’a yönelik misyonlarda kullanmayı planlıyor.