iPhone 15 serisi yakında çıkacak Qi2 kablosuz şarj standardıyla çalışacak

iPhone 15 serisi yakında çıkacak Qi2 kablosuz şarj standardıyla çalışacak

Dolayısıyla iPhone 15 serisinin yeni kablosuz şarj metodunu benimseyen birinci akıllı telefonlar ortasında yer alması sürpriz değil. Şirket geçmişte Qi kablosuz şarja müsaade vermiş olsa da, Apple’ın yeni bir teknolojiye bu kadar süratli geçiş yaptığını görmek açıkçası epeyce az.

Yeni kablosuz iPhone 15 şarj cihazları yakında gelecek. WPC, Belkin, Mophie, Anker ve Aircharge üzere şirketlerin, Apple’ın en yeni ve en düzgün eserleriyle entegre olması gereken tüm Qi2 eserlerini evvelden duyurduklarını söylüyor. Toplamda, 100’den fazla aygıtın yakın gelecekte piyasaya sürülmesi emeliyle şu anda testlerden geçtiği belirtiliyor.

iPhone 15 serisi yakında çıkacak Qi2 kablosuz şarj standardıyla çalışacak

Peki Qi2 ile ilgili en kıymetli şey nedir? WPC, daha süratli şarjın, daha yüksek verimliliğin ve daha fazla rahatlığın reklamını yapıyor. Artık 13 yaşın üzerinde olan orjinal Qi şarj standardının yerini alacak, yani evet, artık yenileme vakti. Qi2 platformu, 15 watt’lık şarj dayanağı sunuyor ve aygıtın hasar görmesini yahut pil ömrünün kısalmasını önleyen gelişmiş güvenlik özelliklerine ek olarak yabancı obje algılama özelliğine de sahip. Lakin tahminen de Qi2’nin en büyük cazipliği birlikte çalışabilirlik ile ilgili. Bu, sanayi çapında benimsenmesi gereken yeni bir standart; hasebiyle dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun, teorik olarak tek bir Qi2 şarj cihazını geniş bir aygıt yelpazesiyle kullanabileceksiniz. Protokol, ekseriyetle düz bir şarj pediyle zorlanan alışılmadık formlu aksesuarların şarj edilmesine bile imkan tanıyor.

Tüm Qi2 aygıtları, markalama emeliyle bariz bir logoya sahip olacak; bu nedenle, uydurma bir şarj aygıtı kullanmayacağınızı bileceksiniz.