SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

Bu, 2021 yılında küçük uydu teşebbüsü Swarm’ı 524 milyon dolarlık çoğunlukla pay senedi mutabakatı karşılığında satın alan SpaceX’in bilinen ikinci satın alımı. Pioneer, Swarm’dan çok daha ucuza geldi: Pioneer’in Florida’daki ana şirketinin iflas müracaatına nazaran SpaceX onu sadece 2,2 milyon dolara satın aldı.

Pioneer, NASA’nın Memleketler arası Uzay İstasyonuna kargo ve astronot taşımak için kullandığı uzay aracı sınırı olan SpaceX’in Dragon kapsülleri için de paraşüt sağlıyor. Drogue paraşütleri yüksek sürat için tasarlanmış son derece karmaşık bileşenler; Dragon durumunda paraşüt, uzay aracını dengelemek ve biraz yavaşlatmak için kapsül atmosferin büyük bir kısmına tekrar girdikten sonra açılıyor. NASA’ya nazaran, iki drog, Dragon 18.000 feet yükseklikteyken konuşlandırılıyor ve saatte yaklaşık 350 mil süratle hareket ediyor.

SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

UC Berkeley Uzay Bilimleri Laboratuvarı misyon operasyonları yöneticisi Abhi Tripathi yakın tarihli bir röportajda “Uzay zordur lakin uzay paraşütleri çok daha zordur” dedi. “Çok karmaşık bir tahrik sistemi dışında imali en güç şeylerden biridir.”

Tripathi’nin mesleği, Dragon misyonları yöneticisi ve Dragon kapsülü için uçuş güvenilirliği yöneticisi olduğu SpaceX’te 10 yıllık bir vazifesi ve baş havacılık ve uzay sistemleri mühendisi olarak çalıştığı NASA’da yaklaşık 10 yılı içeriyor.