Apple ve Google, ChatGPT'yi 'yılın uygulaması' olarak isimlendirmekten kaçınıyor

Apple ve Google, ChatGPT’yi ‘yılın uygulaması’ olarak isimlendirmekten kaçınıyor

Bu ortada Apple ve Google, Yılın Oyunu konusunda anlaştı ve her ikisi de kazanan olarak Honkai: Star Rail’i seçti.

Bu yıl sonu “en iyiler” listeleri sadece yeni uygulamalara ve oyunlara olan ilgiyi artırmanın bir yolu değil, birebir vakitte uygulama pazarlarının durumunu, platformların neyi kutlamak istediğini ve tüketicileri neyin çektiğini ölçmenin bir yolu olarak da hizmet ediyor.

Yılın iPhone uygulaması finalistleri ortasında, AllTrails’in yanı sıra lisan öğrenme uygulaması Duolingo ve seyahat uygulaması Flighty de dahil olmak üzere, âlâ tasarlanmış taşınabilir yardımcılar olarak uzun vakittir hak ettikleri övgüleri alan uygulamalar yer aldı.

Apple ve Google, ChatGPT’yi ‘yılın uygulaması’ olarak isimlendirmekten kaçınıyor

Yine de bunun, App Store kazananları ortasında 2022’de büyük ses getiren toplumsal hit BeReal’in ve bir evvelki yıl çocuklara yönelik uygulama Toca Life World’ün yer aldığı evvelki yıllara nazaran farklı bir seçim tipi olduğunu belirtmekte yarar var.

ChatGPT’nin taşınabilir uygulaması ve oburlarının inanılmaz başarısına karşın ne Apple’ın ne de Google’ın yılın uygulaması olarak bir AI uygulamasını seçmediğini de belirtmekte yarar var. ChatGPT’nin bu yılın başında tarihin en süratli büyüyen tüketici uygulaması haline geldiği ve piyasaya sürülmesinden kısa bir mühlet sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştığı göz önüne alındığında bu bilhassa garip.

Bu seçimlerden rastgele biri bir taşınabilir uygulama muvaffakiyet hikayesini temsil edebilirdi lakin her iki uygulama mağazası platformu da bu yılın en yeterli kazananları olarak başkalarını tercih etti. Ayrıyeten, ChatGPT’nin dışında başka birçok AI uygulaması da milyonlarca gelir elde ediyor, bu nedenle AI kategorisinden kaçınma kararı Apple açısından kasıtlı bir tercih üzere görünüyor.