Şimdide ferdî yapay zeka botları geliyor

Şimdide ferdî yapay zeka botları geliyor

OpenAI’nin sohbet robotu, 11 aydan biraz daha uzun bir müddette programlama kodu yazma, birden fazla prosedür ortasında bilgi sürece ve API’lerle internetteki erişimini genişletme yeteneğini kazandı.

Pazartesi günü OpenAI’nin 2023 DevDay açılış konuşmasında CEO Sam Altman ve öbür yöneticiler, yapay zeka sohbet robotunun en son versiyonu ChatGPT-4 Turbo’nun yanı sıra üretken yapay zeka teknolojisini herkese sunmanın heyecan verici yeni yolunu açıklamak için sahneye çıktılar.

GPT’ler, ChatGPT’nin küçük, vazifeye mahsus yinelemeleridir. Bunları telefonunuzdaki tek hedefli uygulamalar ve özellikler üzere düşünün, fakat bir zamanlayıcı yahut kronometre bulundurmak yahut sesli talimatlarınızı bir alışveriş listesine aktaran bir dijital asistan yerine, GPT’ler temelde onları eğittiğiniz her şeyi yapacak.

Şimdide ferdî yapay zeka botları geliyor

OpenAI, GPT’lerin ne için kullanılabileceğine dair sekiz örnek sunuyor; kilerinizde bulunanlara nazaran tarifler öneren bir dijital mutfak asistanından çocuklarınızın mesken ödevlerinde yardımcı olacak bir matematik danışmanına ve “en çılgın hayallerinizi dönüştürecek bir Çıkartma Wiz’e kadar her şey” kalıp bölümlü çıkartmalara dönüştürülerek direkt kapınıza gönderilir.

GPT’ler hem olağan kullanıcılar hem de kurumsal hesaplar tarafından kullanılabilecek ve bu yılın başlarında çıkan ChatGPT Enterprise üzere, kurumsal kullanıcılara kendi sırf dahili, yönetici onaylı küçük sohbet robotlarını oluşturma bahtı sunacak. Bunlar şirketin muhakkak vazifeleri, departman evrakları yahut özel data kümeleriyle çalışacak (ve bunlar üzerinde eğitim alacak). Kurumsal GPT’ler bu müşterilere çarşamba günü ulaşacak.