Parkinson hastalığında büyük adım!

Parkinson hastalığında büyük adım!

The Guardian, Fransa’nın Bordeaux kentinden 62 yaşındaki “Marc” isimli adamın, dejeneratif hastalık nedeniyle önemli hareket bozuklukları geliştirdiğini bildirdi. Bu atılımı duyuran bir basın açıklamasında Marc, “Günde birkaç sefer sık sık düşmeden artık neredeyse yürüyemiyordum” dedi. Araştırma takımı tam bir klinik denemeyi izlerken, omurga implantını takmak onun “neredeyse normal” yürümesine imkan tanıyor.

Marc, iki yıl evvel Lozan Üniversitesi Hastanesi’nde (CHUV) araştırmanın kolaylaştırılmasına yardımcı olan “hassas bir beyin cerrahisi prosedürü” geçirdi. Ameliyatta ona omuriliğine bir elektrot alanı yerleştirildi ve karın derisinin altına bir elektrik ihtar üreteci yerleştirildi. Klâsik Parkinson tedavileri sıklıkla dopamin üreten nöronların kaybından etkilenen beyin bölgelerini maksat alsa da, bu yaklaşım bunun yerine bacak kaslarının yürüme için aktive edilmesiyle bağlantılı omurga bölgesine odaklanıyor.

Parkinson hastalığında büyük adım!

Prosedürde, Marc’ın omuriliğinin şahsileştirilmiş bir haritası kullanıldı ve bacak hareketlerini işaret eden belli yerler belirlendi. Her bacağına, implanta yürümeye çalıştığını bildiren bir hareket sensörü takıyor; daha sonra açılır ve hedeflenen omurilik nöronlarına gerçek zamanlı olarak hareketlerine ahenk sağlayan elektriksel ikazlar gönderiyor.

Hasta, birkaç haftalık rehabilitasyondan sonra stimülasyonla neredeyse olağan formda yürüyebildiğini söylüyor. Artık onu günde yaklaşık sekiz saat takıyor ve sadece uyurken yahut uzanırken kapatıyor. “Sabah uyarıyı açıyorum, akşam kapatıyorum. Bu daha düzgün yürümemi ve istikrarımı sağlamamı sağlıyor. Şu anda artık merdivenlerden bile korkmuyorum. Her pazar göle gidiyorum ve yaklaşık 6 kilometre yürüyorum. İnanılmaz.”

Araştırmacılar, yaklaşımı tek bir bireye nazaran uyarlamak ile geniş ölçekli kullanım için optimize etmek ortasında hala büyük bir uçurum olduğuna dikkat çekiyor. Yardımcı başkanlar Grégoire Courtine ve Bloch, Onward Medical ile birlikte nöroprotezin ticari bir versiyonu üzerinde çalışıyorlar.