Samsung Galaxy S20 ve Note 20 kullanıcılarına makus haber

Samsung Galaxy S20 ve Note 20 kullanıcılarına makus haber

Samsung Galaxy Note 20 ve Galaxy S20’nin Android 14 güncellemesini alıp almayacağına dair son devirlerde kimi baş karışıklıkları yaşandı. Başlangıçta, Galaxy S20, Galaxy S20 Plus, Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2, Galaxy Z Flip 5G ve Galaxy Z Flip‘in Android 14 tabanlı One UI 6 güncellemesini alacağına dair raporlar ortaya çıktı. Bu aygıtlar aslında üç jenerasyon Android güncellemesi almıştı. Yeni Samsung modellerinin de bu güncellemeyi alması bekleniyordu.

Ancak, bu sevinçli beklenti kısa sürdü. Samsung, bu hususta bir açıklama yaptı. Güncellenen bilgilere nazaran, Galaxy Note 20 ve Galaxy S20, Samsung’un web sitesinde One UI 6 makalesinde belirtildiği üzere Android 14 tabanlı One UI 6.0 güncellemesini almayacak. Bunun yerine bu aygıtlar yalnızca birtakım Galaxy Enhance-X özelliklerini alacaklar.

Samsung Galaxy S20 ve Note 20 kullanıcılarına makus haber

Bu karışıklığın sebebi, Samsung’un makalesinde Galaxy Enhance-X özelliklerine uygun aygıtları listelemesiyle oluştu. Bu listede Galaxy S20 ve Galaxy Note 20 de yer alıyordu. Lakin, bu tabirin aldatıcı olabilecek bir formda sunulmasından ötürü yanlış bir algı oluştu. Samsung’un Galaxy S20 ve Galaxy Note 20 serisi için sırf üç ana Android işletim sistemi güncellemesi sunma taahhüdü düşünüldüğünde, bu aygıtların başlangıçta listeye dahil edilmesinin bir kusur olduğu anlaşıldı.

Samsung, bu akıllı telefonlar için üç yıl güncelleme siyasetine daha evvel de bağlı kalmıştı. Bu güncellemeler Android 10 ile başlamış, akabinde Android 11, Android 12 ve Android 13 güncellemeleri gelmişti. Galaxy S21 serisi, dört yıl Android işletim sistemi güncellemesi ile bir ilerleme kaydetti. Fakat, bu uzatılmış takviye Galaxy Note 20 ve Galaxy S20’ye genişletilmedi.

Sonuç olarak, şayet bir Galaxy Note 20 yahut Galaxy S20 serisi bir akıllı telefonunuz varsa, resmi Android 14 güncellemesini almayı beklememelisiniz.