Samsung, en büyük rakiplerinden biri ile bağlarını kopardı

Samsung, en büyük rakiplerinden biri ile bağlarını kopardı

Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung Electronics, Çin’in en büyük ekran üreticisi BOE ile alakalarını kesti. Bu karar, patent ihlali ve ticari sır hırsızlığı tezlerinin akabinde geldi.

Samsung Display, Samsung Electronics’in bir alt kuruluşu, son aylarda BOE’yi OLED panel ve modül teknolojisinin haksız kullanımıyla suçlayarak ABD Memleketler arası Ticaret Kurulu’na (ITC) şikayetlerde bulundu. BOE, Samsung Electronics için değerli bir Sıvı Kristal Ekran (LCD) panel tedarikçisiydi ve 2023’ün birinci yarısında şirketin TV panel alımlarının yaklaşık %10’unu oluşturuyordu.

Samsung, en büyük rakiplerinden biri ile bağlarını kopardı

Ancak, yılın üçüncü çeyreğinde, BOE, Samsung Electronics’in Aygıt Tecrübesi (DX) kısmı için ana panel tedarikçileri listesinden çıkarıldı. Bu, Çinli şirketin yaklaşık yedi buçuk yıldır birinci kere birincil tedarikçi olarak listeye alınmadığı manasına geliyor.

BOE ile bağlantıların kesilmesi, Çinli şirketin işlerine değerli bir tesir yapacak. BOE, Samsung’u büyük bir müşteri olarak görüyordu ve bu mukavelenin kaybı muhtemelen onun finansal durumunu olumsuz etkileyecek.

BOE’nin devre dışı bırakılmasıyla, Samsung Electronics’in öteki tedarikçilerle iş birliğini artırması bekleniyor. Bunlar ortasında LG Display, Sharp ve AUO bulunuyor. Bilhassa LG Display, Çin’in Guangzhou kentindeki LCD fabrikasında üretimi artırarak 2023’te 9 milyon olan sevkiyatlarını 2024’te 16 milyon üniteye çıkarması öngörülüyor.