Apple sonunda beklenen adımı atıyor!

Apple sonunda beklenen adımı atıyor!

Apple, teknoloji dünyasında sürpriz bir adım atarak iPhone kullanıcılarının Android aygıtlarla irtibat kurarken yaşadığı ‘yeşil baloncuk’ meselesini sona erdirecek bir karara imza attı. Şirket, Güçlü İrtibat Hizmetleri (RCS) standardını iletileşme sistemine entegre edeceğini duyurdu. Bu gelişme, iPhone ve Android aygıtları ortasındaki bağlantı yeteneklerinde kıymetli bir düzgünleşme sağlayacak.

Apple sözcüsü, 9to5Mac’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gelecek yılın sonlarına gerçek, GSM Birliği tarafından yayınlanan mevcut standart olan RCS Üniversal Profiline dayanak ekleyeceğiz. RCS Kozmik Profili, SMS yahut MMS’e kıyasla daha düzgün bir etkileşim tecrübesi sunacağını düşünüyoruz. Bu, iMessage ile birlikte çalışacak ve Apple kullanıcıları için en güzel ve en inançlı iletileşme tecrübesini sunmaya devam edecek.”

Apple sonunda beklenen adımı atıyor!

GSM Birliği tarafından geliştirilen RCS, iPhone’larda metin bildirileri için şu anda kullanılan eski SMS ve MMS standartlarına kıyasla birçok güzelleştirme sunuyor. Kullanıcıların yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve görüntüler paylaşmasına, sesli iletiler göndermesine ve daha büyük evrakları aktarmasına imkan tanıyor.

Apple’ın RCS’yi benimsemesi, Google, akıllı telefon üreticileri ve hatta düzenleyici kurumların yıllar süren ikna uğraşlarının akabinde geldi. Şirket daha evvel, RCS’nin özel iletileşme platformu iMessage’a olan mümkün tesirleri konusunda telaşlarını lisana getirerek RCS’yi benimsemekte direnmişti.

RCS dayanağı, gelecek yıl iPhone’lara bir yazılım güncellemesi ile sunulacak. Tam fonksiyonellik sağlamak için operatörlerin de RCS dayanağını uygulamada kıymetli bir rolü olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde Verizon, T-Mobile ve AT&T üzere büyük operatörler zati RCS’yi destekliyor.

Bu adım, Apple’ın kullanıcı tecrübesini geliştirmek ve platformlar ortası irtibatta daha fazla uyumluluk sağlamak ismine attığı kıymetli bir adım olarak bedellendiriliyor.