Samsung Apple'a sattığı ekranlar sayesinde paraya para demiyor!

Samsung Apple’a sattığı ekranlar sayesinde paraya para demiyor!

Şirket, amiral gemisi taşınabilir aygıtlarının ve birinci sınıf ekranlarının güçlü satışlarının son üç ayda evvelki çeyreklere nazaran daha uygun performans gösterdiğini belirtti. Samsung ayrıyeten, bellek ve dökümhane işlerini içeren Cihaz Tahlilleri (DS) kısmının de kayıplarını daralttığını söyledi. Hatta yapay zekanın popülaritesinin artmasıyla birlikte bellek çiplerine olan talebin de kademeli olarak toparlanması bekleniyor.

Şirket, 2023’ün üçüncü çeyreği için 49,9 milyar dolar fiyatında konsolide gelir açıkladı; bu, evvelki çeyreğe nazaran %12’lik kayda paha bir artışa işaret ediyor. Şirket ayrıyeten 1,80 milyar dolar kar bildirdi ve bu, 2022’nin birebir devrinde kazandığının üçte biri olsa da, bu ölçü tekrar de bildirdiği 527 milyon dolarlık kardan çok daha güzel.

Samsung Apple’a sattığı ekranlar sayesinde paraya para demiyor!

Hatırlarsanız şirket, ikinci çeyrekteki gelir düşüşünü çoğunlukla akıllı telefon satışlarındaki düşüşe bağlıyordu. Bu periyotta Galaxy S23 serisinin “sağlam satış momentumunu” sürdürdüğü, katlanabilir, tablet ve giyilebilir aygıtların ise güçlü satışlar kaydettiği belirtiliyor. Akıllı telefon satışlarının tatil dönemi nedeniyle önümüzdeki çeyrekte artmasını ve “küresel ekonomik toparlanma beklentisiyle tüketici hassaslığının istikrar kazanmasıyla” pazarın gelecek yıl toparlanmasını bekliyor.

Üçüncü çeyrekte âlâ performans gösteren bir öteki segment ise Samsung’un “büyük müşterilerin yeni amiral gemisi modellerini piyasaya sürmesi sayesinde yararlarında değerli bir artış olduğunu bildiren” taşınabilir panel işi oldu. Samsung, taşınabilir ekran işinde OLED panellere odaklanmaya devam etmeyi ve artırılmış ve sanal gerçeklik pazarına yönelik bir tedarik zinciri kurmayı planlıyor.