Meta Threads yüzünden servet ödeyebilir!

Meta Threads yüzünden servet ödeyebilir!

2012’den beri “Threads” ticari markasına sahip olduğunu söyleyen şirket, işletmelerin telefon davetlerini, e-postaları ve öteki bildirileri takip etmesine yardımcı olmak için yapay zekayı kullanan bir “akıllı ileti merkezi” oluşturuyor.

Threads Software Limited, Meta avukatlarının Nisan 2023’ten başlayarak yazılım şirketinin thread.app alan ismini satın almak için dört başka teşebbüste bulunduğunu ve sonunda Facebook hesabını kapattığını sav ediyor. Şirket yaptığı açıklamada “Tüm teklifler reddedildi” dedi. “Alanın satılık olmadığı Meta’nın Instagram hesabına açıkça belirtildi. Temmuz 2023’te Meta’nın Instagram’ı ‘threads’ toplumsal medya platformunu duyurdu ve Threads Software Limited’i Facebook platformundan kaldırdı.”

Meta Threads yüzünden servet ödeyebilir!

Yazılım şirketi, Meta’ya “Threads ismini kullanmayı bırakması” için 30 gün müddet verdiğini ve toplumsal medya şirketinin bunu reddetmesi halinde “Birleşik Krallık mahkemelerinden önlem talebinde bulunacağını” söyledi.

Meta’nın thread.app için ne kadar para teklif ettiği aşikâr değil lakin Yardley’in açıklamaları, aranan bir alan ismini yahut kullanıcı ismini garanti altına almak için art planda yapılabilecek müzakerelere az rastlanan bir bakış imkanı sunuyor.

Meta’nın Twitter rakibini piyasaya sürdüğü periyotta Threads ismini kullanan tek şirketin yazılım üreticisi olmadığını da belirtmekte yarar var. Moda perakendecisi American Threads, hizmetin lansmanı sırasında Instagram’daki @Threads kullanıcı ismini denetim ediyordu. Şirket o devirde yorum yapanlara latife yollu cevap verdi ve yeni Threads hizmetinde insanların giysi markasını Meta’nın sahip olduğu hizmetle karıştırdığını bildirdi. Meta, hizmetin lansmanı sırasında Instagram’da @threadsapp’ı ve Threads’de threadsapp.net’i kullanıyordu.