Sam Altman Open AI'ye geri dönebilir

Sam Altman Open AI’ye geri dönebilir

Bloomberg’e nazaran, cuma günü Altman’ı kovduğunda şirkette kaosa neden olan OpenAI idare heyeti, eski CEO ile onun muhtemel yine vazifeye getirilmesi konusunda görüşmeleri yine başlattı.

Görüşmelerde idare heyeti üyesi (ve Quora CEO’su) Adam D’Angelo’nun yanı sıra kimileri Altman’ın geri dönüşü için baskı yapan OpenAI yatırımcılarının da yer aldığı söyleniyor. Rapora nazaran idare heyeti üyeleri pazartesi gününe kadar Altman’la görüşmeyi “büyük ölçüde reddetti”, münasebetiyle bu son görüşmelerin değerli bir gelişme olduğu söyleniyor.

Sam Altman Open AI’ye geri dönebilir

Bu ortada Microsoft’un baş teknoloji sorumlusu Kevin Scott, şayet gemiden ayrılırlarsa şirketinin OpenAI çalışanlarının şu anda almakta olduğu tazminatı karşılayacağını söyledi. Şirket çalışanlarının birden fazla, OpenAI idare konseyi istifa edip Altman’ı ve eski lider Greg Brockman’ı (yönetim şurasının Altman’ı vazifeden almasını protesto etmek için istifa eden) tekrar misyona getirmediği sürece işlerinden ayrılmakla tehdit etti. Pazartesi günü idare konseyini Microsoft’un da onları işe almaya istekli olduğu konusunda uyardılar ve Scott da bunu doğruladı.

CNBC’nin belirttiği üzere Scott’ın teklifinin Altman’ın resmi olarak Microsoft’a katılmasına bağlı olup olmadığı aşikâr değil. Her halükarda, birçok teknoloji şirketi yapay zeka uzmanlarını işe almak için gayret ettiğinden, OpenAI çalışanları istifa etmeleri halinde yeni bir iş bulmakta çok fazla zorluk yaşamayabilir. Örneğin Salesforce CEO’su Marc Benioff, işten ayrılan rastgele bir OpenAI araştırmacısının, şirketine katılmaları halinde eşit maaş ve özsermaye alacağını söyledi.