Anthropic'in ChatGPT rakibi Claude artık tek komutta 150.000 kelimeyi tahlil edebiliyor

Anthropic’in ChatGPT rakibi Claude artık tek komutta 150.000 kelimeyi tahlil edebiliyor

Şirket, 2.1 sürümünün ayrıyeten Claude’un yanılma oranını yarıya indirdiğini ve bunun da daha az kusurlu cevaba yol açtığını söyledi. Rastlantısal olsun ya da olmasın, güncelleme, teknoloji dünyası Anthropic’in rakibi OpenAI’nin düzensizliğe sürüklenmesini izlerken geldi.

Şirket, Claude 2.1’in 200K token içerik penceresinin kullanıcıların tüm kod tabanlarını, akademik makaleleri, mali tabloları yahut uzun edebi yapıtları yüklemesine imkan tanıdığını söylüyor. (Anthropic, 200.000 jetonun kabaca 150.000 söze yahut 500 sayfadan fazla gerece karşılık geldiğini söylüyor.) Gereci yükledikten sonra, chatbot özetler sunabiliyor, içeriğiyle ilgili belli soruları yanıtlayabiliyor, birden fazla belgeyi karşılaştırabiliyor.

Anthropic’in ChatGPT rakibi Claude artık tek komutta 150.000 kelimeyi tahlil edebiliyor

Anthropic, son derece uzun girdileri tahlil etmenin ve bunlara karşılık vermenin, AI botunun tamamlanmasının birkaç dakika sürebileceği konusunda uyarıyor; bu, ekseriyetle daha kolay sorgular için beklemek zorunda kaldığımız saniyelerden değerli ölçüde daha uzun. Şirket, “Teknoloji ilerledikçe gecikmenin kıymetli ölçüde azalmasını bekliyoruz” diye yazdı.

Anthropic, Claude 2.1’in çok uzun evraklarda %30 daha az yanılgı yaptığını söylüyor. Buna ek olarak, daha sağlam bağlam pencereleri kullanıldığında “yanlışlıkla bir dokümanın muhakkak bir iddiayı desteklediği sonucuna varma” oranı üç ila dört kat daha düşük.