Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Daha evvel beta testi için kullanıma sunulan Meta İçerik Kitaplığı ve İçerik Kitaplığı API araçları, Instagram’da bir Reel’in görüntülenme sayısı yahut paylaşılan gönderilerin ölçüsü üzere ölçümler de dahil olmak üzere, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik hakkında gerçek vakitli bilgileri paylaşacak.

Meta İçerik Kitaplığı, dataların dışarı aktarılmasını yasaklayan denetimli erişimli bir “temiz oda” aracılığıyla web üzerinde mevcut olacak. Facebook ve Instagram’daki gerçek vakitli içeriklerin tüm tahlilleri ve incelemeleri, arama yetenekleri olan bir API aracılığıyla gerçekleştirilecek. Şirketin data arama araçları sırf evvelce onaylanması gereken “uygun araştırmacılar ve profesyoneller” tarafından kullanılabilecek.

Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Meta’nın bilgilerine erişmek isteyen araştırma kümeleri yahut bireylerin, bir form aracılığıyla bir müracaatta bulunmaları ve kelam konusu araştırma projesinin misyonu ve kimlerin dahil olduğu hakkında detaylı bir açıklama yapmaları gerekecek. Son onay ICPSR’nin bağımsız incelemesine tabi olacak. API’ye erişim müsaadesi verildiğinde Meta, İçerik Kitaplığı’na erişimle ilgili rastgele bir fiyat olmadığını söylüyor.

Yeni araçlar, data erişimi için bir yol oluşturuyor olsa da, Meta’nın daha evvel içeriğin uygulamalarında nasıl dolaştığını anlamayı ümit eden araştırmacılara sağladığı araçlara benzeri ve kimi açılardan daha sınırlı. Ayrıyeten kuşkucu olmak için her türlü neden var. Misal formda bir araştırmacı API’si ve platformu geliştiren Meta’nın Açık Araştırma ve Şeffaflık grubu, 2021 yılında araştırmacılara eksik ve yanılgılı bilgi gönderdiği teziyle yakalandığında tenkitlere maruz kalmıştı.