NASA yörüngesel uçuşlar için testlere başlıyor!

NASA yörüngesel uçuşlar için testlere başlıyor!

Ajans, ISS’ye yapılacak seyahatlerde SpaceX uzay aracına alternatif sağlayacak olan Sierra Space’in birinci Dream Chaser’ını teslim almaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki haftalarda uzay uçağı Ohio’daki NASA test alanına hakikat yola çıkacak. Ajans, Tenacity ismini verdiği aracı bir ila üç ay ortasında test edecek. Ars Technica’ya nazaran NASA, Tenacity’nin roket fırlatma zorluklarına dayanabilmesini sağlamak için titreşim, akustik ve sıcaklık testleri yapacak. NASA mühendisleri, hükümet ve yüklenici takımlarıyla birlikte Tenacity’nin ISS’ye yaklaşmasının inançlı olduğundan emin olmak için testler yürütüyor.

NASA yörüngesel uçuşlar için testlere başlıyor!

Uzay uçağı, roketin yararlı yükünün içine sığmasını sağlayan katlanabilir kanatlara sahip. Tenacity’nin birinci vazifesinde ISS’de 45 gün kalması planlanıyor. Daha sonra, birçok uzay aracının yaptığı üzere okyanusa düşmek yerine, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki eski uzay mekiği iniş pistinden Dünya’ya dönecek. Sierra, uzay aracının rastgele bir uyumlu ticari piste inebileceğini söylüyor.

Mevcut durumda SpaceX, NASA vazifeleri için büsbütün sertifikalı uzay aracı işleten tek şirket. Boeing ayrıyeten 2014 yılında NASA için bir kapsül geliştirmek üzere bir mukavele kazandı lakin Starliner şimdi ISS’ye rastgele bir astronot taşımadı. Sierra Nevada (Sierra Space’in 2021’de ayrıldığı yer) daha evvel bu işletmelerle NASA ticari mürettebat programı kontratları için rekabet etmişti, fakat kaybetti. Fakat şirketin Dream Chaser’ı şimdilik kargo operasyonlarına odaklanacak formda tekrar düzenlemesinin akabinde NASA, 2016 yılında istikrarlı kargo nakliyatı sağlayıcılarına katılmak için Sierra’yı seçti.