Qualcomm uydu üzerinden iletileşme projesini iptal etti! İşte nedeni

Qualcomm uydu üzerinden iletileşme projesini iptal etti! İşte nedeni

Ocak ayında Qualcomm, Android kullanıcılarının cep telefonu bilgi hizmeti olmadığında uydu aracılığıyla metin göndermesine imkan sağlamayı amaçlayan bir proje olan Snapdragon Satellite’i duyurmuştu. Bu, şirketin iPhone 14 serisinde tanıtılan Apple’ın acil SOS özelliğine verdiği karşılık olacaktı. Fakat teşebbüs hiç de Qualcomm’un umduğu üzere sonuçlanmadı.

Qualcomm, uydu telefonu üreticisi Iridium ile Snapdragon Satellite iştirakini sonlandırıyor. Iridium yaptığı açıklamada, “akıllı telefon üreticilerinin teknolojiyi başarılı bir halde geliştirip sergilemelerine karşın, teknolojiyi aygıtlarına dahil etmek istemediklerini “söyledi.

Qualcomm uydu üzerinden iletileşme projesini iptal etti! İşte nedeni

Qualcomm, CNBC’ye akıllı telefon üreticilerinin uydu ilişkisi için “standartlara dayalı tahlilleri tercih ettiklerini” söyledi. Diğer bir deyişle, Qualcomm’u kesinlikle aracı olarak konumlandırmayan daha açık bir yaklaşım arıyorlar. The Verge’ın belirttiği üzere, uydu iletilerinin maliyeti de birtakım üreticileri caydırmış olabilir. Apple şimdilik acil SOS’un faturasını ödüyor.

Artık Qualcomm ile olan mutabakatları sona ererken Iridium, akıllı telefon üreticileri, taşınabilir işletim sistemi geliştiricileri ve öbür çip üreticileriyle direkt çalışabileceğini söylüyor. Bu ortada Apple, iPhone 15’e çarpışma algılama entegrasyonunu ekleyerek acil SOS özelliğini genişletti.

Starlink, uydu SMS hizmetini gelecek yıl öteki yerlerde de kullanıma sunacak. Sonunda uydu takviyeli ses ve data fonksiyonlarını direkt telefonlara sunmayı planlıyor, bu da kullanıcıların yakınlarda bir Starlink terminaline sahip olmasına gerek kalmayacağı manasına geliyor.