Nvidia yapay zeka çipleri için Çin'e muhtaç

Nvidia yapay zeka çipleri için Çin’e muhtaç

Geçtiğimiz yıl ABD hükümeti, çip üreticisine, harika bilgisayarlar ve yapay zeka uygulamalarına yönelik bilgisayar çiplerinin askeri emellerle kullanılabileceği tasası nedeniyle Rusya ve Çin’e ihracatını kısıtlayacağını bildirmişti. Bu kural, NVIDIA’nın ülkede belli A100 ve H100 yongalarını satmasını engelledi, bu nedenle A800 ve H800 yongalarını bilhassa Çin pazarı için tasarladı.

Ancak ABD hükümeti yakın vakitte, üstte ismi geçen ülkelere ihraç edilecek bir çipin ne kadar bilgi süreç gücüne sahip olabileceğine hudut getiren güncellenmiş bir dizi kısıtlama yayınladı. A800 ve H800, NVIDIA’nın en üst seviye RTX 4090 tüketici GPU’su dahil öbür eserleriyle birlikte artık yeni kurallar kapsamında ihracata uygun değil. Hatta kimi raporlar, şirketin Çin’deki 5 milyar doların üzerindeki gelişmiş çip siparişlerini iptal edebileceğini öne sürüyor.

Nvidia yapay zeka çipleri için Çin’e muhtaç

Çin pazarına yönelik yeni çipler, distribütörlere gönderilen teknik özelliklere nazaran HGX H20, L20 ve L2 olarak isimlendiriliyor. H20’nin bu üç model ortasında en güçlü model olduğu varsayılırken, bunların hiçbiri ABD hükümetinin yeni ihracat kuralları tarafından belirlenen bilgi süreç gücü eşiğinin ötesine geçmiyor. Bu, bunları yapay zeka uygulamaları için kullanan müşterilerin, daha yüksek özellikli modellere erişimleri olsaydı, gereksinim duyacaklarından daha fazla çipe muhtaçlık duyabilecekleri manasına geliyor.

Baidu, Huawei, Xiaomi ve Oppo’nun da ortalarında bulunduğu Çinli şirketler, artık ABD ve öbür ülkelerden çip ithal edebilecekleri muhtemel bir geleceğe hazırlanmak için kendi yarı iletkenlerini tasarlamaya başladı bile. Eski NVIDIA müşterileri, şirketin prestiji ve The Journal’ın yapay zeka gelişimi için en sağlam yazılımlardan biri olduğunu söylediği yazılımı nedeniyle şirketin bileşenlerine bağlı kalmayı tercih edebilir. Kaynağa nazaran NVIDIA, yeni çipleri 16 Kasım’da duyurabilir ve yıl bitmeden satışa başlayabilir.