Amazon Apple eser sayfalarındaki 'önemsiz reklamları' engelliyor

Amazon Apple eser sayfalarındaki ‘önemsiz reklamları’ engelliyor

Federal Ticaret Komisyonu eylül ayında e-ticaret perakendecisine karşı bir antitröst davası açtığında, Amazon’u “kasıtlı olarak arama kalitesini kötüleştiren gereksiz reklamları artırmakla” suçlamıştı. Fakat Insider, “iPhone” ve “iPad” üzere Apple eserlerine ilişkin sayfaların reklam yahut teklif içermeyen pak bir sayfa nizamı gösterdiğini tespit etti. Bu ortada, Samsung Galaxy ve Microsoft Surface dahil olmak üzere rakip markaların eserleri, birden fazla banner reklamı ve öbür markaların çeşitli sponsorlu tekliflerini gösteriyor.

Apple, Amazon ile, öbür şirketlerin Amazon’un pazarında “Apple ile ilgili muhakkak marka sorguları” için reklam satın almasını engelleyen bir tıp muahedeye sahip olduğunu yayına itiraf etti. “iPad klavye kılıfı” üzere Apple ismini taşıyan anahtar sözler için reklam satın almaya devam edebiliyor lakin “iPad”in kendisi için satın alamıyorlar.

Amazon Apple eser sayfalarındaki ‘önemsiz reklamları’ engelliyor

Apple’ın temsilcisi yaptığı açıklamada, “Apple’ın Mutabakatlardaki amacı mümkün olan en yeterli müşteri tecrübesini yaratmaktır ve öbürleri de birebirini yapmakta özgürdür” dedi. Mutabakatın tıpkı vakitte şirketin platformdaki düzmece eserlerle ilgili meselelerini da çözmeyi amaçladığını zira o tarihten evvel Amazon’a “yüzbinlerce yayından kaldırma bildirimi” gönderildiğini eklediler.

İki şirket ortasında para alışverişinde bulunup bulunmadığı muhakkak olmasa da Temsilciler Meclisi tarafından paylaşılan e-postada potansiyel bir mali muahededen bahsediliyordu. Amazon’un birinci başta Apple’ın talebini geri çevirdiği bildirildi lakin Wilke e-postada şunu yazdı: “Bir Apple eseri arandığında arama sonuçlarında sırf Apple eserlerini gösterecek biçimde organik arama algoritmamızı değiştiremeyiz… Apple’ın bu yerleşimleri satın alması yahut Amazon’un kaybedilen reklam gelirini telafi etmesi gerekiyor.”