Popular Science 151 yılın akabinde artık mecmua yayınlamayacak

Popular Science 151 yılın akabinde artık mecmua yayınlamayacak

Bilim, teknoloji ve tabiat alanlarıyla ilgili geniş bir yelpazedeki öyküleri kapsayan PopSci, birinci sayısını 1872’de yayınladı. Mecmuanın 2018’de üç aylık yayın takvimine geçmesiyle birlikte işler yıllar içinde çok değişti. 2020’den sonra ise fizikî kopyalardan büsbütün vazgeçildi.

Eski PopSci editörü Purbita Saha, LinkedIn’deki bir gönderisinde mecmuanın yayından kaldırılmasıyla ilgili yorum yaptı ve “sahiplerinin, beş dakikalık bir müddette 151 yıllık değişimlere ahenk sağlayan öncü bir yayını kapatmasından ötürü hayal kırıklığına uğradığını, öfkelendiğini ve dehşete düştüğünü” belirtti. İşten çıkarmalar, son haftalarda bilim dünyasındaki gazetecileri bilhassa sert biçimde etkiledi. National Geographic, haziran ayında mecmuanın editör takımının geri kalanını işten çıkardı, akabinde Gizmodo son iklim muhabirini işten çıkardı ve CNBC geçen hafta iklim masasını kapattı.

Popular Science 151 yılın akabinde artık mecmua yayınlamayacak

Axios’a nazaran PopSci, mecmua formatını bırakmanın yanı sıra bu ayın başlarında birkaç çalışanı işten çıkardı ve yayının ticaret grubunda yaklaşık beş editör işçisi ve “birkaç” personel kaldı. Dijital medya kümesi Recurrent Ventures, 2021’de PopSci’yi satın aldı ve işten çıkarmalardan yalnızca bir hafta evvel üç yıl içindeki üçüncü CEO’sunu seçti.

PopSci, özel içeriğe ve mecmua arşivine erişim sağlayan PopSci Plus aboneliğinin yanı sıra web sitesinde makaleler sunmaya devam edecek. Bununla birlikte, bunun sona ermesi bir devrin sonunu işaret ediyor ve bilim gazeteciliği alanındaki öteki kesintiler, iklimimizin durumu hakkında yeni bilgi sahibi olmayı yahut öteki türlü müsabakadan karşılaşamayacağınız büyüleyici öykülere dalmayı kolaylaştırmayacak.