Pixel 8 Pro birinci AI Core güncellemesini aldı

Pixel 8 Pro birinci AI Core güncellemesini aldı

Google, Pixel 8 Pro için eşsiz bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Bu güncelleme, aygıt üzerinde çalışan AI özelliklerini güçlendiren AI Core uygulamasını güncelliyor. AI Core uygulaması, bulut sunucularına ve internet temasına bağımlı kalmadan, direkt aygıt üzerinde kimi AI dayanaklı fonksiyonları işlemek üzere art planda sessizce çalışıyor.

Cihaz üzerindeki AI yeteneklerinde bir artış kelam konusu. Google Play Store listesinde daha evvel yer alan bilgilere nazaran, “AI Core, Android genelinde özellikleri güçlendiriyor ve uygulamalara en son AI modellerini sağlıyor” lakin Play Store listesi kaldırılmış durumda. Muhtemelen Google, bu ekleme için başka bir duyuru planlıyor.

Ortalama bir kullanıcı direkt AI Core ile etkileşimde bulunmasa da, bu uygulama Pixel 8 Pro’da genel kullanıcı tecrübesini güzelleştirmede değerli bir role sahip. Son güncelleme, uygulamayı 0.release.539035001 sürümünden 0.release.582652206 sürümüne taşıyor ve bu güncelleme bilhassa Pixel 8 Pro (kod ismi “husky”) için özelleştirilmiş durumda. Pixel telefonlar ve tabletler, birinci Android 14 güncellemesinden bu yana AI Core için bir yer tutucu içeriyor.

Pixel 8 Pro birinci AI Core güncellemesini aldı

Eğer Pixel 8 Pro kullanıyorsanız, bu güncelleme telefonunuza otomatik olarak indirilmiş ve fonksiyonunu yerine getiriyor olmalı. Şu anda bu güncellemenin sadece Pixel 8 Pro‘ya özel olduğu bildiriliyor. Fakat, yakın gelecekte Pixel 8’e ve tahminen de Tensor çipli eski Pixel aygıtlarına da ulaşması bekleniyor.

Bu en son temel modellerin uygulamalarından kimileri, ‘Zoom Enhance’ üzere özelliklerin uygulanması yahut Magic Eraser’ın daha süratli çalışmasını içerebilir. Dikkat alımlı bir halde, Samsung da yaklaşmakta olan amiral gemisi Galaxy S24 serisine bu tıp yeteneklerin ekleneceğini doğruladı ve buna “AI Telefon” ismini verdi.